+90-212-706-1010

yurt dışından şantaj

Yurt Dışından Şantaj

Yurt dışından şantaj suçu, ülke dışından ve yabancı telefon numaraları üzerinden işlenen internet şantaj suçu türleri için kullanılan bir terimdir. Sosyal medya platformları üzerinden mağdura yaklaşan şantajcılar, sohbetin belirli bir aşamasında görüntülü görüşme talebinde bulunurlar. Görüntülü görüşmede cinsel içerikli diyaloglar başlatan şantajcı sahte bir kadın videosunu mağdura canlı görüntü gibi izletir ve sohbet devam eder. Bu aşamada mağdur genellikle soyunan bir kadın videosu ile karşılaşır ki buna soyunan kadın tuzağı denmektedir. Bundan cesaret alan kurbanın kendisi de birtakım müstehcen görüntüler vermeye başlar ve karşı tarafın taleplerini yerine getirir. Şantajcı görüşme esnasında, bu görüntüleri daha sonra kullanmak üzere kayıt altına almaktadır. Ayrıca şantajcı bir yandan da mağdurun arkadaş listesini kopyalamakta ve sonrasında bunu koz olarak kullanmaktadır. Bu tür fotoğraf şantaj suçu ve video şantaj suçlarında ortak nokta ise paranın RIA, Western Union veya UPT gibi ödeme sistemleri üzerinden istenmesidir.

Ülkeler

Yurt dışı şantaj suçları Bulgaristan şantaj suçu ve Fas üzerinden şantaj başlıklı yazımızda açıkladığımız üzere genelde Bulgaristan ve Fas ülkelerinden işlenmektedir. Son dönemde ayrıca Fildişi Sahili Ivory Coast şantaj suçu da sıklıkla görümeye başlanmıştır. Benzer şekilde Filipinler şantaj suçu da yurt dışından işlenen suçların başında gelmektedir. Bunun dışında Gana gibi Afrika ülkeleri, Filipinler, Romanya, Ukrayna gibi ülkelerden de bu suçlar işlenmektedir. Aynı şekilde Snapchat üzerinden şantaj suçu da yabancı ülkelerden işlenen suçlar arasındadır. Bu suçun bir başka özelliği ise bazen evlilik siteleri üzerinden işlenmesi ve evlilik sitesi şantajı olarak ortaya çıkmasıdır. Bunlara ek olarak vurgulamak gerekir ki özellikle şantaj tuzağıyla dolandırıcılık suçlarının çoğu yabancı ülkeler üzerinden işlenmektedir.

Yurt Dışından Şantaj Suçu İşlenmesi

Daha sonra mağdurdan bu görüntüleri, kopyalamış olduğu listedeki ailesi ve arkadaş çevresine, iş yerine göndermemesi ve internet üzerinden yayınlamaması için para talebinde bulunarak şantaj suçunu gerçekleştirmeye başlar. Ancak genellikle kimliğinin deşifre olmaması için paranın aracılık yapan başka biri adına gönderilmesi talep edilmektedir. Şoka uğrayan ve paniğe kapılan mağdur, özel görüntülerinin üçüncü kişilerle paylaşılmaması için istenilen meblağı şantajcıya verebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bir kez parayı alan şantajcının asla bununla yetinmeyeceğidir. Özellikle Facebook şantaj suçu ve bunun diğer versiyonu olan Messenger şantaj suçu türlerinde mağdurun arkadaş listesi de kopyalanmakta ve bu listedeki kişilere görüntüler gönderilebilmektedir. Aynı durum Telegram üzerinden şantaj için de geçerlidir. Ayrıca mağdurun görüntüleri başta Youtube olmak üzere video paylaşım sitelerinde yayınlanabilmektedir. Bu bakımından şantaj suçlarında görüntü paylaşma durumunda şantaj görüntülerini kaldırma ve erişim engelleme işlemleri bu suçlarla mücadele için son derece önemlidir.

Para Talepleri

Yurt dışı şantaj suçlarında, şantajcı mutlaka bir süre sonra yeniden para talebinde bulunacak ve para aldıkça yeniden para istemeye devam edecektir. Zira yurtdışı şantaj suçu işleyen kişiler bu işi meslek edindiğinden bunların sözüne hiçbir şekilde güvenilmemesi gerekir. Para talepleri çoğu zaman Western Union üzerinden olmakla birlikte kripto para şantajı suçlarında Bitcoin talep edildiği de olmaktadır. Ayrıca şantajcının blöf yaptığının düşünülmesi ve hiçbir şey yapılmadan beklenilmesi halinde bu görüntüler genellikle üçüncü kişilerle paylaşılmaktadır. Bu sebeple mağdurların şantajcıya ödeme yapmadan ve şantajcıyı oyalayarak, bizimle iletişime geçmelerini tavsiye ediyoruz. Aksi halde mağdurlar şantajcının sözüne güvenip para öderse tekrar para talebiyle karşılaşılacaktır.  Daha kötüsü yapılan her ödeme şantajcının, mağdurun daha fazla üzerine gelmesine neden olacaktır. Bu bakımından Twitter şantaj suçunda ve diğer görüntülü sohbet şantajı suçlarında olduğu gibi şantajcıya para yatırmak yapılabilecek en büyük hatalardan biri olacaktır.

Yurt Dışı Şantaj Suçlarında Hukuki Destek

Yurt içinden işlenen şantaj suçlarında şantaj görüntülerine el koyma imkanı vardır. Ancak yurtdışı bağlantılı şantaj suçlarında ve sosyal medya şantajında klasik bir savcılık şikayeti yerine bazı uluslararası yasal işlemler yapılması gerekmektedir. Özellikle Tinder üzerinden şantaj, Whatsapp şantaj suçu ve Skype şantaj suçu türü suçlarda hukuki işlemlerin yanında internetten içerik tespiti ve çıkartılmasına yönelik avukatlık desteği de bu tür yurt dışından şantaj suçlarında kritik önemdedir. Mağdurlar, şantaj videolarının Youtube, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinden hızlı bir şekilde kaldırılması bakımından İngilizce’ye hakim bilişim avukatı kadromuzdan kapsamlı destek alabilmektedir.

8 Responses

 1. Halil

  Benim WhatsApp videom ellerinde. Tehdid edip para istediler. Gönderdim. Hala istiyorlar. Bulgaristan üzerinden ne yapabilirim

  1. santajdestek

   Şantajcılara para yollanmasını tavsiye etmiyoruz. Zira para yatırarak şantaj tuzağından çıkılması mümkün değildir. Her seferinde sizden tekrar para istenecektir. Dolayısıyla kesin çözüm almak üzere profesyonel destek için bize ulaşabilirsiniz.

   1. Gökhan T.

    Bana yardım edin nolursunuz acil benim özel. Fotograflarimi aileme eşime cocukalrima yollayacaklar 😔😔 facedeki arkadaslarima nolursunuz yardım edin sabaha kadar zaman verdiler bana

    1. santajdestek

     Ofisimizin kapalı olduğu mesai saatleri dışındaki bu tür acil durumlarda destek almak için bize e-mail ile 7/24 ulaşabilirsiniz.

 2. Mert

  Merhaba. Yurtdışından whatshap üzerinden bir an boşluğuma geldi. Cinsel organımın görüntülerini kaydettikler. Şimdi union üzerinden ödeme istiyor. Aksi takdirde aileme arkadaşlarıma sosyal medyadaki tüm arkadaşlarıma görüntülerin gönderileceğini söylediler. Çok çaresizim ne yapacağımı bilmiyorum.

  1. santajdestek

   Bize telefon veya email ile ulaşırsanız bu konuda uzman bilişim avukatı ekibimiz kısa sürede sizi şantaj sarmalından çıkartacaktır.