+90-212-706-1010

yurt dışından şantaj

Yurt Dışından Şantaj

Yurt dışından şantaj suçu, ülke dışından ve yabancı telefon numaraları üzerinden işlenen video şantaj suçları için kullanılan bir terimdir. Sosyal medya platformları üzerinden mağdura yaklaşan şantajcılar, sohbetin belirli bir aşamasında görüntülü görüşme talebinde bulunurlar. Görüntülü görüşmede cinsel içerikli diyaloglar başlatan şantajcı sahte bir kadın vidosunu mağdura canlı görüntü gibi izletir ve sohbet devam eder. Bu aşamada mağdur genellikle soyunan bir kadın videosu ile karşılaşır ve bundan cesaret alarak kendisi de birtakım müstehcen görüntüler vermeye başlar ve karşı tarafın taleplerini yerine getirir. Şantajcı görüşme esnasında, bu görüntüleri daha sonra kullanmak üzere kayıt altına almaktadır. Ayrıca şantajcı bir yandan da mağdurun arkadaş listesini kopyalamakta ve sonrasında bunu koz olarak kullanmaktadır. Bu tür fotoğraf ve video şantaj suçlarında ortak nokta ise paranın Western Union veya UPT gibi ödeme sistemleri üzerinden istenmesidir. Yurt dışı şantaj suçları Bulgaristan Şantaj ve Fas Şantajı başlıklı yazımızda açıkladığımız üzere genelde Bulgaristan, Fas ve Fildişi Sahili ülkelerinden işlenmektedir.

Yurt Dışından Şantaj Suçu İşlenmesi

Daha sonra mağdurdan bu görüntüleri, kopyalamış olduğu listedeki ailesi ve arkadaş çevresine, iş yerine göndermemesi ve internet üzerinden yayınlamaması için para talebinde bulunarak şantaj suçunu gerçekleştirmeye başlar. Ancak genellikle kimliğinin deşifre olmaması için paranın aracılık yapan başka biri adına gönderilmesi talep edilmektedir. Şoka uğrayan ve paniğe kapılan mağdur, özel görüntülerinin üçüncü kişilerle paylaşılmaması için istenilen meblağı şantajcıya verebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bir kez parayı alan şantajcının asla bununla yetinmeyeceğidir. Yurt dışı şantaj suçlarında, şantajcı mutlaka bir süre sonra yeniden para talebinde bulunacak ve para aldıkça yeniden para istemeye devam edecektir. Zira yurtdışı şantaj suçu işleyen kişiler bu işi meslek edindiğinden bunların sözüne hiçbir şekilde güvenilmemesi gerekir. Ayrıca şantajcının blöf yaptığının düşünülmesi ve hiçbir şey yapılmadan beklenilmesi halinde bu görüntüler genellikle üçüncü kişilerle paylaşılmaktadır. Bu sebeple mağdurların şantajcıya ödeme yapmadan ve şantajcıyı oyalayarak, bilişim avukatı desteği almak için bizimle iletişime geçmelerini tavsiye ediyoruz.

Yurt Dışı Şantaj Suçlarında Hukuki Destek

Yurtdışı bağlantılı şantaj suçlarında klasik bir savcılık şikayeti yerine bazı uluslararası yasal işlemler yapılması gerekmektedir. Özellikle Tinder üzerinden şantaj, Whatsapp şantaj suçu ve Skype şantaj suçu türü suçlarda Hukuki işlemlerin yanında internetten içerik tespiti ve çıkartılmasına yönelik avukatlık desteği de bu tür yurt dışından şantaj suçlarında kritik önemdedir. Mağdurlar, şantaj videolarının Youtube, Facebook ve Instgaram gibi sosyal medya sitelerinden hızlı bir şekilde kaldırılması bakımından İngilizce’ye hakim bilişim avukatı kadromuzdan kapsamlı destek alabilmektedir.

4 Yorum

  1. Halil

    Benim WhatsApp videom ellerinde. Tehdid edip para istediler. Gönderdim. Hala istiyorlar. Bulgaristan üzerinden ne yapabilirim

    1. santajdestek

      Şantajcılara para yollanmasını tavsiye etmiyoruz. Zira para yatırarak şantaj tuzağından çıkılması mümkün değildir. Her seferinde sizden tekrar para istenecektir. Dolayısıyla kesin çözüm almak üzere profesyonel destek için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz