+90-212-706-1010

bigo şantaj

Bigo Live Şantaj

Bigo şantaj suçu, özel görüntüsü kaydedilen kişilerin görüntüsünün Bigo Live isimli site veya uygulama üzerinden paylaşılacağı tehdidiyle işlenen internet şantaj suçu eylemleridir. Son dönemlerde Whatsapp şantaj suçu ve Skype şantaj suçu örneklerinde olduğu gibi bu suç tipinde de artış gözlemlenmektedir. Şantaj mağdurlarından gelen bilgiler doğrultusunda bu tür yurt dışından şantaj suçu tiplerinin özellikle de Bulgaristan ve Fas üzerinden işlendiğini söyleyebiliriz. İşlenme biçimi itibariyle Bigo şantaj suçu IMO şantaj suçu ve Messenger şantaj suçu çeşidine bir hayli benzemektedir. Suçun işleniş biçimi Twitter şantaj suçuna benzemektedir. Suçun ilk adımı olarak internette sahte bir profil ile mağdurla tanışılmaktadır. İkinci aşamada mağdur görüntülü konuşmaya davet edilerek ikna edilmektedir. Üçüncü aşamada müstehcen video kaydı yapılmakta ve mağdurun arkadaş listedi kaydedilmektedir. Son aşamada ise yoğun bir baskı ve tehditle şantaj başlamaktadır ve para istenmektedir. Dolayısıyla bu tür görüntülü sohbet şantajı suçunun işlenme şekli Snapchat üzerinden şantaj suçuna çok benzemektedir.

Bigo Üzerinden Video Şantaj

Bu tür şantaj suçlarında, fail sosyal medya üzerinden veya doğrudan Bigo üzerinden mağdurla iletişime geçmektedir. Bir süre güven kazanma amaçlı sohbetin ardından görüntülü görüşme aşamasına geçilmekte ve görüntülü görüşme yapılmaktadır. Sonraki aşamada, fail soyunan bir kadın görüntüsünü canlı görüntü gibi gösterip mağdura izleterek kandırmaktadır. Mağdur ise bir kadınla görüşme yapıyormuş gibi sanarak tuzağa çekilmektedir. Canlı görüşme sırasında izlediği videonun canlı ve gerçek olduğuna inanan mağdur cesaret alıp tuzağa düşmektedir. Ve failin de yönlendirmesiyle mağdur da müstehcen görüntüler vermektedir. Görüntü kaydının ardından mağdurun sosyal medya arkadaş listeleri kaydedilmektedir. Daha sonra listede olan kişilere görüntü gönderileceği tehdidiyle para istenmektedir. Diğer fotoğraf şantaj suçu ve video şantaj suçları türlerinde olduğu gibi Bigo şantaj suçunda da ödemeler Western Union veya UPT gibi alternatif ödeme yöntemleri ile para talep edilmektedir. Mağdur, eğer para gönderirse başka para istenmeyeceğine dair söz verilmektedir. Ama mağdur para yatırdığında tekrar para istenmektedir.

Bigo Şantaj Suçu Avukatı

Bu suç tipinde mağdura görüntünün sileceği vaat edilerek sürekli para istenmeye devam edilmektedir. Bu itibarla Bigo şantaj mağdurları, şantajcılara para göndermek yerine bu konuda profesyonel hukuki destek almalıdır. Şantaj suçları alanında 20 yıla yakın tecrübe ile Türkiye’nin en iyi bilişim avukatı kadrosu ile çalışan Şantaj Destek platformu video şantaj suçu mağdurlarına kesin ve kısa vadeli çözüm sunmaktadır. Hukuki işlemlere ek olarak çekilen görüntünün paylaşma riskine karşı teknik tedbirler alınmaktadır. Şantaj görüntülerine el koyma için yasal işlemlerin yanında ayrıca içerik çıkartma ve erişim engelleme tedbirleri ile garantili sonuç elde edilmektedir. Mağdur olarak destek almak için bize iletişim sayfamızdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. Mesai saatleri dışında video şantaja maruz kalanlar bize ulaşana dek şantaja uğrayan ne yapmalı ve şantaja karşı ne yapmalı başlıklı yazılarımızdaki genel tavsiyelerimizi dikkate alabilirler.

2 Responses

  1. Şantaj Mağduru

    bigo üzerinden şantaj mağduru oldum görüntüm yayınlandı çıkartabilirmisiniz

    1. santajdestek

      Bizden hem görüntünün hızlı bir şekilde internet ortamından çıkartılması hem de tekrar yayınlanmaması için gerekli hukuki ve teknik desteğimizden faydalanabilirsiniz.