+90-212-706-1010

fotoğraf şantaj

Fotoğraf ile Şantaj

Fotoğraf şantaj suçu, mağdura ait fotoğrafın üçüncü kişilerle paylaşılacağı tehdidiyle mağdurdan fayda sağlamaya yönelik eylemidir. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte fotoğraflı şantaj suçu hızla yayılmıştır. Günümüzde bu suçun daha çok internet üzerinden işlendiğini söylemek mümkündür. Özellikle arkadaşlık siteleri ve uygulamaları ile sosyal medya aplikasyonları fotoğraf şantajı suçunun en sık görüldüğü platformlardır. Bu suç tipinde mağdurun çoğu zaman müstehcen bir görüntüsü şantaj malzemesi olarak kullanılmaktadır ve bu tür fotoğraflar ise aynen video şantaj suçlarında olduğu gibi failler tarafından temelde iki şekilde elde edilmektedir. Bunların birincisi mağdurun kendi fotoğrafını rızasıyla faile vermesidir. İkinci ihtimal ise failin, mağdurun rızası hilafına veya gizlice mağdurun özel fotoğraflarını elde etmesidir. Şantaj amacıyla kullanılan fotoğrafların veya ekran görüntüsünün nasıl elde edildiğinin suça bir etkisi yoktur. Önemli olan bu görüntülerin paylaşılacağı veya yayınlanacağı tehdidiyle mağdurdan talepte bulunulmuş olmasıdır.

Ekran Görüntüsü ile Şantaj

Şantaj suçunda müstehcen veya mağdurun özel fotoğrafları da çoğu zaman fotoğraflı şantaj suçunda kullanılmaktadır. Ayrıca bazen failin hukuka aykırı yoldan fotoğrafları ele geçirerek fotoğraf ile şantaj suçu işlediği görülmektedir. Fotoğraflara ek olarak bu suç tipinde kullanılan bir başka unsur ise video ekran görüntüleridir. Şantaj amacıyla elinde video bulunduran failler bazen videonun kendisini göndermek yerine videodan aldıkları ekran görüntüsünü üçüncü kişilere göndermekle tehdit ederek şantaj suçu işleyebilmektedir. Bu yöntemin tercih edilme sebebi video görüntülerinin imaj dosyalarına göre daha az yer kaplamasıdır. Ayrıca teknik olarak internet üzerinden veya mesajla imaj dosyası gönderilmesinin daha kolay olmasıdır.

Sosyal Medyada Fotoğrafla Şantaj

Fotoğraf ve ekran görüntüleriyle işlenen şantaj suçları yukarıda belirtildiği gibi daha çok sosyal medyada görülmekte ve Facebook şantaj suçu ile Instagram şantaj suçu görünümünde karşımıza çıkmaktadır. Gerçekten bazı durumlarda kişiler, internette ve sosyal medyada tanıştığı kişilere kendi özel fotoğraflarını göndermektedir. Ve kimi zaman Tinder üzerinden şantaj suçunda olduğu gibi bunlar şantaj suçunda araç olarak kullanılabilmektedir. Bu itibarla sosyal medya kullanıcıları internette tanıştıkları ancak karşı karşıya gelmedikleri kişilerle karşı dikkatli olmalıdır. Yeni tanıştıkları veya hiç karşı karşıya gelmedikleri kişilere özel görüntü paylaşmama dikkat etmesi uygun olacaktır.

Rızayla Verilen Fotoğraflar Fotoğraf Şantaj Suçuna Konu Olur mu?

Mağdurun özel hayatıyla ilgili veya müstehcen içerikteki fotoğrafları rızayla verilse dahi yine şantaj suçu oluşur. Dolayısıyla fotoğraf veya görüntünün nasıl elde edildiğinden çok bunların şantaj amaçlı kullanılıp kullanılmadığı önemlidir. Dolayısıyla mağdurun kendi fotoğrafını faile kendisinin paylaşmış olması şantaj suçunun oluşumuna engel değildir. Bu itibarla kendi rızasıyla verdiği fotoğraflar üzerinden şantaja uğrayan kişiler fotoğrafı kendisinin vermesi nedeniyle hukuki işlemden sonuç alamayacağını düşünmemelidir ve mutlaka bilişim hukuku uzmanı bir avukattan desteği almalıdır.

Yorum Yaz