+90-212-706-1010

snapchat şantaj

Snapchat Şantaj

Snapchat şantaj suçu son yıllarda yaygınlaşmış bir internet şantaj suçu türüdür. Aynen Telegram üzerinden şantaj suçundan olduğu gibi, bir çeşit anlık mesajlaşma uygulaması olan Snapchat insanların ayrıca sosyalleşmesine olan tanıyan bir platform olarak şantaj suçu işleyenlerin de kullandığı bir uygulamadır. Yine Tinder üzerinden şantaj suçundaki taktiklere benzer şekilde sahte kadın profili açarak bu uygulama üzerinden gözlerine kestirdikleri kişileri şantaj tuzağına düşürmektedir. Bu suç türü, işleniş biçimi itibariyle Whatsapp şantaj suçuna çok benzemektedir. Nitekim şantaj tuzağı önce mobil uygulama üzerinden başlamakta ve Skype şantaj suçundan olduğu gibi görüntü konuşma daveti yapılmaktadır. Mağdur bu şekilde video görüşme yapmayı kabul ettiğinde ise ikinci aşama başlamaktadır.

Bu aşamada bir yandan mağdurla konuşup güven kazanma yoluna giden şantajcı öte yandan mağdurun isim ve soy isminden mağdurun sosyal medya hesaplarını bulup arkadaş listelerini kopyalamaktadır. Özellikle mağdurun Facebook, Instagram ve Linkedin profillerinden mağdurun arkadaşlarına ulaşan şantajcı daha sonra bunları da şantaj amaçlı kullanmaktadır. Snapchat şantaj suçunda şantaj failleri çoğu zaman Fas üzerinden şantaj suçundan olduğu gibi İngilizce iletişim kurmaktadır. Ancak Bulgaristan şantaj suçu işleyenler de kimi zaman Snapchat uygulamasını kullanabilmektedir.

Üçüncü aşamada ise cinsel içerikli konuşmaların ardından şantajcı soyunan bir kadın videosunu canlı bir görüntü gibi mağdura göstermekte ve buna inan mağdur da cinsel ve müstehcen görüntüler vermektedir. Bu şekilde tuzağa düşen mağdur cinsel organını gösterdiği anda canlı görüme kayda alınmakta ve ardından şantaj eylemleri başlamaktadır. Yaygın olan yöntem, Bigo live şantaj suçunda olduğu gibi mağdurun cinsel görüntülerinin canlı görüşme sırasında kaydedilerek şantaj amaçlı kullanılmasıdır. Ancak bazen fotoğraf şantaj suçundaki gibi eğer mağdur fotoğraf paylaşımı yapmışsa bunlar da şantaj malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Bunlara ek olarak bu tür bazı sosyal medya şantajı türlerinde mağdurun yazdığı mesajlar kullanılarak cinsel yazışma şantajı da yapılabilmektedir.

Mağdurun özel ve müstehcen görüntüleri kaydedildikten sonra para istenmektedir. Şantajın türüne göre para isteme şekli değişmektedir. Eğer yurt dışından şantaj suçu söz konusu ise para genellikle Western Union veya UPT yoluyla istenmektedir. bununla birlikte son yıllarda kripto para ve Bitcoin ile para istenen video şantaj suçları da olmaktadır. Mağdur, talep edilen parayı ödemezse görüntüler daha önce kopyalanan sosyal medya arkadaş listesindeki kişilere gönderilmektedir. Eğer mağdur istenen parayı öderse tekrar para istenmektedir. Mağdur para ödedikçe para taleplerinin arı arkası kesilmemekte ve mağdur defalarca ödeme yapsa da şantaj sürekli devam etmektedir. Şantajcılar her defasında “bu son” diyerek, hatta yemin edilerek para almakta ama yine para istemektedir. Bu bakımdan Messenger şantaj suçu ve Hangouts şantaj suçu türlerinde yaşandığı gibi mağdur para yatırdıkça şantajın şiddeti ve istenen paranın miktarını daha da artmaktadır.

Şantaj Mağdurlarına Destek

Yukarıda açıklandığı gibi mağdur için şantajcıya para göndermek hiçbir şekilde çözüm değildir. Para gönderilmesi şantajcıyı durdurmadığı gibi tam aksine şantajın yoğunluğunu artırmaktadır. Şantaj para aldıkça daha sık ve daha çok para istemektedir. Dolayısıyla mağdur için şantajcının isteklerini yerine getirmek şantajı bitirmemekte, daha da artırmaktadır. Bu itibarla şantaj mağdurlarına tavsiyelerimiz anlamında ilk vurgulayacağımız husus şantajcıya para gönderilmemesidir. İkincisi, şantaj mağdurlarını mağdur etmek isteyen dolandırıcılara karşı dikkatli olunması ve avukat sıfatı taşımayan ve kendisini hacker veya siber uzman olarak tanıtan kişilerden uzak durulmasıdır. Üçüncü tavsiyemiz şantajcıya rest çekmek veya iletişimi kesmek görüntülerin yayınlanmasına neden olabileceği için şantajcıyı provoke etmeyen yumuşak bir dil kullanılarak mağdurun bize ulaşana dek şantajcıyı oyalamasıdır. Ardından Snapchat şantaj mağduru bize ulaştıktan sonra bilişim avukat ekibimizden hem görüntülerin yayınlanmasının engellenmesi veya yayınlanmışsa şantaj görüntülerini kaldırma desteği alabilir. Görüntü engellemeye yönelik internet hukuku desteğinin yanında ayrıca şantajcıların yakalanması ve şantaj görüntülerine el koyma işlemi için de destek alabilirler.