+90-212-706-1010

Whatsapp Şantaj Suçu

Whatsapp şantaj suçu, internetin yaygınlaşması ve internet altyapısı kullanan mesajlaşma uygulamalarının artması ile son yıllarda artış göstermiştir. Sesli iletişimin günümüzdeki en yaygın alternatifi olan Whatsapp mesajlaşma uygulamasını dünya çapında 1.5 milyar kişi kullanmaktadır. Dolayısıyla, günümüzde Türkiye’de ve dünyada şantaj suçunda araç olarak kullanılan uygulamaların başında Whatsapp gelmektedir. Nitekim, Türkiye’de adli mercilere yansıyan internet şantaj suçu olaylarının büyük bir kısmında bu programının araç olarak kullanıldığını gözlemlemekteyiz. Gerçekten  fotoğraf ve video şantaj suçlarından en sık kullanılan yöntem Whatsapp’tir. Şantaj suçu bu uygulama üzerinden özel görüntülerin kişinin ailesine veya işyerine gönderilmesi tehdidi ile işlenmektedir.

whatsapp şantaj

Whatsapp Üzerinden Şantaj

Bu tür şantaj suçları temel olarak iki kategoride incelenebilir. Bunlardan ilki internetten veya sosyal medya üzerinden yeni tanıştığı kişiye özel fotoğraf ve videolarını gönderme hatasına düşen kişilerin karşı tarafın şantajına uğraması durumudur. İnternet, gerçek dünyadan farklı olarak her şeyin göründüğü gibi olmadığı, hile, tuzak ve yalanların yaygın olduğu sanal bir alem. Dolayısıyla, sadece internetten tanışılan ama gerçek hayatta görüşülmeyen kişilerle özel görüntü veya bilgi paylaşımı yapılması son derece risklidir. İkinci kategori mağdurlar ise geçmişte ilişki yaşayıp sonra ayrılan ve ilişkisi olduğu dönemde paylaştığı birtakım özel görüntülerin şantaj malzemesi haline getirilmesidir. İlişki sona erse bile ayrılığı kabul etmeyen veya kıskançlık krizi yaşayan taraf, diğer tarafa özel görüntü, fotoğraf veya videolar ile şantaj yapmaktadır. Her iki Whatsapp video şantaj suçunda da şantajcı, mağdurun özel görüntülerini başkalarına göndermekle veya internette yayınlamakla tehdit edip mağdurdan istediğini yerine getirmesini istemektedir. Bu istek bazı durumlarda ilişkiye zorlama bazı durumlarda ise para isteme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Whatsapp Şantajı Mağduru Ne Yapmalı?

Şantaj mağduru olanlar hiçbir şekilde şantaja boyun eğmemelidir. Şantaja boyun eğilmesi ve şantajcının isteklerinin yerine getirilmesi şantaj eylemlerini asla sona erdirmeyecektir. Tam aksine, şantajcının dediklerini yapmak, şantajcıyı daha fazla şantaj yapması yönünde motive edecektir. Dolayısıyla, Whatsapp ile şantaj suçuna maruz kalanlar mutlaka hukuki ve profesyonel yardım almalıdır. Şantaj mağduru ne yapmalı sorusunun cevabı, şantaj eylemlerinin sona erdirilmesi için kesinlikle hukuki destek alınmasıdır.  Şantaja karşı mağdur kişiler şantajcının yakalanması ve görüntülerin internette paylaşılmasına önlem alınması için bize başvuru yapabilirler. 20 yıla yakın süredir şantaj mağdurlarına ceza hukuku ve bilişim hukuku alanında destek veren avukatlardan oluşan bir hukuk ekibi olarak bizden hukuki destek almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Fetiyetazr

    Eski sevgilim beni tehdit ediyor eğer ona bugün para vermeden silme özel fotonu atacak ailem ogrenirse annem olur annem kalp hastası çünkü lütfen bana yardım edin whatsaptan buna mesaj atn bugün için yardım edin nolur

    1. santajdestek

      Bu tür şantaj durumlarını tehide boyun eğmemek ve profesyonel yasal destek almak tek çözümdür. Destek almak için bize iletşim sayfamızdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz