+90-212-706-1010

telegram santaj

Telegram Şantajı

Telegram şantajı, görüntülü konuşma sırasında yapılan video kaydıyla işlenen internet şantaj suçu türleri arasında yer almaktadır. Bu tür suçlarda, diğer video şantaj suçları türlerinde olduğu gibi önce sosyal medya üzerinden tanışma ardından görüntülü konuşma ile mağduru tuzağa düşürme yöntemi izlenmektedir. Mağdurların hedef alındığı başlıca platformlar Facebook, Instagram ve Linkedin siteleri veya uygulamalarıdır. Bunun yanında bazı vakıalarda şantajcının doğrudan Telegram üzerinden ilk teması kurduğu da görülmektedir. Şantajcı hangi yöntemle mağdurla iletişime geçerse geçsin ortak nokta şantajcının sahte bir kadın profili kullanıyor olmasıdır. Bir başka deyişle, erkek şantajcı sahte kadın profili kullanıp erkekleri tuzağa düşürmektedir.

Telegram Üzerinden Şantaj

Bu şekilde mağdurla ilk iletişim kurulduktan sonra şantajcı, mağdurun güvenini kazanmak için bir Telegram’da süre sohbeti ilerletmektedir. Bu aşamada henüz görüntülü sohbete başlamadan önce mağdurun isim ve soyadı artılarak mağdurun tüm sosyla medya hesapları bulunmaya çalışılmakta ve mağdurun arkadaş listesi kaydedilmektedir. Daha sonra, şantajcı konuyu cinsel konulara getirip görüntülü konuşma teklifi yapmaktadır. Şantajcı kullandığı özel bir aplikasyonla hazır çekilmiş bir soyunan kadın videosunu mağdura gerçek ve canlı bir görüntü gibi ekrana yansıtmaktadır. Telegram’da görüntülü konuşma sırasında ekranda gördüğü görüntüyü gerçek sanan mağdur da benzer müstehcen hareketler yapmakta ve görüntüsü bu sırada kaydedilmektedir. Şantajcı, mağdurun özel görüntüsünü video olarak kaydettikten sonra mağdur üzerinde hızlı ve şiddetli bir baskı kurmaktadır. Mağdur derhal para ödemezse görüntüleri Youtube’da yayınlayacağını veya mağdurun arkadaşlarına göndereceğini söyleyerek tehdit etmektedir.

Aynen Messenger şantaj suçu, Whatsapp şantaj suçu ve Skype şantaj suçundan olduğu gibi eğer mağdur para gönderirse şantajcılar aynı gün veya birkaç sonra tekrar para istemektedir. , mağdur ikinci defa para isterse çeşitli bahanelerle üçüncü defa para istenmekte ve burudum bir sarmala dönüşmektedir. Eğer mağdur para yatırmazsa bu sefer de görüntüler gerçekten yavaş yavaş internet ortamında paylaşılmakta ve mağdur para ödemeye zorlanmaktadır. Nitekim başlangıçta para yatırmadığı için görüntüsü yayınlanan ve ondan sonra para yatıran çok sayıda mağdur da bulunmaktadır.

Şantaj Mağdurlarına Destek

Dolaysıyla bu tür görüntülü sohbet şantajı mağduru olan bir kişinin şantajcılara para yatırması çözüm olmadığı gibi hiçbir şey yapmadan beklemek de çözüm değildir. Bu itibarla bu suçun mağdurlarının mutlaka profesyonel destek almasını tavsiye ediyoruz. Bu suç nedeniyle mağdur olan kişiler büromuzun 20 yıllık bilişim avukatı ekibinden kesin çözüm sunan uzman desteği alabilirler.

2 Responses

 1. Emrah

  Merhaba kolay gelsin
  Yukarıda yazdığınız başıma geldi
  Bu konuda ne yapmam gerekiyor acaba

  1. santajdestek

   Uzmanlarımızdan destek almak için 0212 706 1010 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.