+90-212-706-1010

Facebook Şantaj Suçu

Facebook şantaj suçu, Facebook üzerinden tanışılan kişiden elde edilen özel fotoğraf veya videoların paylaşılacağı tehdidi ile işlenen bir şantaj suçudur. Bir internet şantaj suçu türü olan Facebook üzerinden şantaj suçu, internette yeni tanışılan bir kişi tarafından işlenebileceği gibi bazen geçmişte ilişki yaşanan bir kişi tarafından özel görüntülerin paylaşılması tehdidiyle de işlenebilmektedir. Messenger şantaj suçunda tehditler sahte hesaplardan iletilebildiği gibi aynı şekilde şantaj malzemeleri de eğer paylaşılırsa sahte veya taklit hesaplar üzerinden paylaşılmaktadır. Bu suçun özellikleri ve işlenme şekli Instagram şantaj suçuna oldukça benzemektedir. Bütün süreç, failin mağduru bir internet platformundan veya sosyal medya uygulamasından bulmasıyla başlar.

Hedef Alınan Meslek Sahipleri

Bu tür sosyal medya şantajı suçlarında belirli bir fail çeşitli amaçlarla spesifik bir mağduru hedef alabilmektedir. Örneğin doktorlar, pilotlar, mühendisler, diş hekimleri ve iş adamları ile üst düzey yöneticiler en çok hedef alınan meslek gruplarıdır. Bu itibarla mağdurların gelende iş sahibi ve dikkat çekici sosyal medya hesaplarının sahibi olduğu görülebilmektedir. Bunun yanında ayrıca sahte hesaplarla kişileri tuzağa düşüren bir ekip söz konusu ise rastgele kişiler de hedef seçilebilmektedir. Hedef kim olursa olsun suçun işleniş biçimi hemen hemen aynıdır. Mağdur, soyunan veya cinsel hareketler yapan bir kadının görüntüsü ile kandırılır ve çıplak görüntü vermesi istenir. Buna soyunan kadın tuzağı denilmektedir ki şantaj tuzağıyla dolandırıcılık suçunun en önemli unsuru budur. Eğer görüntülü sohbet şantajı suçunda mağdur bu tür bir müstehcen görüntü verirse görüntüsü kaydedilir ve hemen ardından şantaj başlar.

Facebook Üzerinden Şantaj

Facebook ve benzeri sosyal medya siteleri üzerinden işlenen şantaj suçlarında tecrübeli olan failler genelde rastgele hedef seçmek yerine belirli meslek gruplarını hedef alabilmektedir. Bu itibarla özellikle, doktor, diş hekimi ve pilot gibi meslek sahiplerini hedef seçen şantajcıların varlığı bilinmektedir. Nitekim bu suç tipi görüntülü konuşma dolandırıcılığı olarak adlandırılabilecek kadar maddi menfaat temin etmeye yönelik bir suçtur. Bu şekilde profesyonel çalışan şantajcılar genç kadın profil resmi ile açtıkları sahte hesaplar üzerinden para koparacaklarını tahmin ettikleri kişileri hedef seçmektedir. Ardından selamlaşma içerikli bir mesaj atarak şantaj eylemlerine başlamaktadırlar. Kısa bir sohbetin ardından fail, mağduru aynen Skype şantaj suçu veya Whatsapp şantaj suçu tiplerinde olduğu gibi Messenger ile görüntülü konuşmaya ikna edip ardından da cinsel bir görüntülü konuşma sırasında müstehcen görüntü kaydı yapmaktadır. Şantaja başlamadan önce mağdurun arkadaş listesini de kopyalayan şantajcı, görüntü kaydı bitince şantaja başlamaktadır. 

Facebook’ta Şantaja Karşı Ne Yapmalı

Öncelikli tavsiyemiz bu tür şantaj tuzağına düşen kişilerin tehditleri ciddiye almasıdır. Özellikle yurt dışından şantaj suçu olarak işlenen suçlarda failler hiç tereddüt etmeden görüntü paylaşımı yapmaktadır. Zira, şantajcılar çoğu zaman ciddiye alınmadıklarını düşündüklerinde, müstehcen görüntüyü Youtube’a ekleyip ardından video linkini de mağdurun arkadaş listesinde olan birkaç kişiye göndermektedir. Bu tür video şantaj suçlarından failin veya tehditlerin ciddiye alınmasından kastımız failin şantajına boyun eğmek değildir. Nitekim şantaj suçlarına ilişkin tavsiyemiz şantajcının taleplerini karşılamadan bu konuda profesyonel destek alınmasıdır. Facebook şantaj mağduru kişiler iletişim sayfamızdan bize ulaşarak hukuki ve teknik destek alabilir.

5 Responses

 1. Reşat Abbasov

  Mehraba ben Azerbaycan dan Reşat Abbasov. Benide Facebook uzerinden şantaj yaptılar lütfen yardımçı olun

  1. santajdestek

   Bize telefon veya email ile ulaşırsanız bilişim avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.

 2. Naci turan

  23.02.2022 gece saat 23.30 civarında bana fec ten bir istek geldi ekledim sonra mrb falan dedikten sonra mesenger üzerinden beni aradı bende cevap verdim uygun olmayan bir biçimde karşıma çıktı bende oygun olmayan bazı herekler yaptım beş dk son benim akrabarımıbı kopyalamiş bana gönderdi görüşmemizide video olarak kayıt etmiş ti bende zor durumda kaldım isteklerini yerine getirmek zorunda kaldım sonra fecbook ımı sildim bende bu tuzakçıların mağduruyum nasıl yardımcı olabilirsınız