+90-212-706-1010

Facebook Şantaj Suçu

Facebook şantaj suçu, Facebook üzerinden tanışılan kişiden elde edilen özel fotoğraf veya videoların paylaşılacağı tehdidi ile işlenen bir şantaj suçudur. Facebook üzerinden şantaj suçu, internette yeni tanışılan bir kişi tarafından işlenebileceği gibi bazen geçmişte ilişki yaşanan bir kişi tarafından özel görüntülerin paylaşılması tehdidiyle de işlenebilmektedir. Messenger şantaj suçunda tehditler sahte hesaplardan iletilebildiği gibi aynı şekilde şantaj malzemeleri de eğer paylaşılırsa sahte veya taklit hesaplar üzerinden paylaşılmaktadır. Bu suçun özellikleri ve işlenme şekli Instagram şantaj suçuna oldukça benzemektedir. Bu tür şantaj suçunda belirli bir fail çeşitli amaçlarla spesifik bir mağduru hedef alabilmektedir. Örneğin doktorlar, pilotlar, mühendisler, diş hekimleri ve iş adamları ile üst düzey yöneticiler en çok hedef alınan meslek gruplarıdır. Bunun yanında ayrıca sahte hesaplarla kişileri tuzağa düşüren bir ekip söz konusu ise rastgele kişiler de hedef seçilebilmektedir. 

facebbok şantaj

Facebook Üzerinden Şantaj

Facebook ve benzeri sosyal medya siteleri üzerinden işlenen şantaj suçlarında tecrübeli olan failler genelde rastgele hedef seçmek yerine belirli meslek gruplarını hedef alabilmektedir. Bu itibarla özellikle, doktor, diş hekimi ve pilot gibi meslek sahiplerini hedef seçen şantajcıların varlığı bilinmektedir. Bu şekilde profesyonel çalışan şantajcılar genç kadın profil resmi ile açtıkları sahte hesaplar üzerinden para koparacaklarını tahmin ettikleri kişileri hedef seçmektedir. Ardından selamlaşma içerikli bir mesaj atarak şantaj eylemlerine başlamaktadırlar. Kısa bir sohbetin ardından fail, mağduru aynen Skype şantaj suçu veya Whatsapp şantaj suçu tiplerinde olduğu gibi Messenger ile görüntülü konuşmaya ikna edip ardından da cinsel bir görüntülü konuşma sırasında müstehcen görüntü kaydı yapmaktadır. Şantaja başlamadan önce mağdurun arkadaş listesini de kopyalayan şantajcı, görüntü kaydı bitince şantaja başlamaktadır. 

Facebook’ta Şantaja Karşı Ne Yapmalı

Öncelikli tavsiyemiz bu tür şantaj tuzağına düşen kişilerin tehditleri ciddiye almasıdır. Zira, şantajcılar çoğu zaman ciddiye alınmadıklarını düşündüklerinde, müstehcen görüntüyü Youtube’a ekleyip ardından video linkini de mağdurun arkadaş listesinde olan birkaç kişiye göndermektedir. Failin veya tehditlerin ciddiye alınmasından kastımız failin şantajına boyun eğmek değildir. Nitekim şantaj suçlarına ilişkin tavsiyemiz şantajcının taleplerini karşılamadan bu konuda profesyonel destek alınmasıdır. Facebook şantaj mağduru kişiler iletişim sayfamızdan bize ulaşarak hukuki ve teknik destek alabilir.

2 Yorum

  1. Reşat Abbasov

    Mehraba ben Azerbaycan dan Reşat Abbasov. Benide Facebook uzerinden şantaj yaptılar lütfen yardımçı olun

Yorum Yaz