+90-212-706-1010

Skype Şantaj Suçu

Skype şantaj suçu, internette tuzağa düşürülen erkeklerin Skype programı müstehcen görüntülerinin kaydedilerek şantaj yapılmasıdır. Mağdurun, görüntülü konuşmaya davet edilmesi ardından görüşmenin devamında soyunmaya ikna edilmesi yöntemine dayanan sofistike bir internet şantaj suçu tipidir. Bu şekilde özel görüntüleri ve videosu kaydedilen mağdurdan sürekli para istenerek şantaj yapılmaktadır. Skype şantajı olarak bilinen bu suç tipi ilk olarak Filipinler’de ve Fas’ta ortaya çıkıp daha sonra diğer ülkelere yayılmıştır. Son yıllarda ülkemiz vatandaşlarına yönelik Skype şantaj suçlarının ağırlıklı olarak Bulgaristan, Fas, Fildişi Sahili ve Türkiye içinden işlendiğine tanık olmaktayız.

skype şantaj

Skype Şantajına Maruz Kalanlar Ne Yapmalı?

Skype şantaj suçu işleyenler, mağdurun görüntüsünü kaydettikten sonra mağduru yoğun bir baskı altına alıp, düşünmesine, bu konuda çözüm yolu aramasına fırsat vermemeye odaklanmaktadır. Mağduru para ödemeye ikna ettikten sonra bazen aynı gün, bazen birkaç gün sonra yeniden para istemekteler ve talep ettikleri para miktarını sürekli artırmaktadırlar. Dolayısıyla, Skype şantajı mağdurları asla para ödeyerek şantaj suçundan kurtulamazlar. Faile para göndermek yalnızca kısa bir zaman kazandırabilir ama şantaj suçundan kurtulmak için çözüm olmaz. Şantajcı ne kadar söz verirse versin, ne kadar yemin ederse etsin, asla görüntülerin silineceği veya tekrar para istemeyeceği sözüne inanılmamalıdır. Bu suçu işleyen kişiler dürüst olsalar veya sözüne güvenilir kişiler olsalar zaten Skype şantaj suçunu işlemezlerdi. Öte yandan bu suçu işleyenler blöf yapmamakta ve para almadıklarında gerçekten görüntüleri paylaşmaktadır. Görüntüler, Youtube üzerinden yayınlamakta veya mağdurun Facebook veya Instagram arkadaş listesine gönderilmektedir. Fail para alamadığında bazen tek tek bazen topluca özellikle mağdurla aynı soyadı taşıyanlara video linkini göndermektedirler.

Şantaja Karşı Hukuki ve Teknik Destek

Dolayısıyla hiçbir şey yapmadan beklemek de çözüm olmadığına göre profesyonel destek almak tek çözüm yoludur. Skype şantajı konusunda hukuki işlem başlatmak ve uzman bir bilişim avukatından ayrıca teknik destek almak dışında ikinci bir yol yoktur.  Zira, genelde yurtdışından işlenen bu tür Skype şantaj suçlarında klasik bir savcılık şikayeti tek başına yeterli olmamaktadır. Bu suç tipine yönelik özel birtakım hukuki işlemler başlatmak ayrıca teknik alanda da süreci takip etmek bu tür Skype şantajı suçlarından kurtulmanın yegane yoludur. Skype şantajına maruz kalanlar hiçbir şekilde şantajcı ile olan yazışmaları silmemeli ve şantajcının Skype ve varsa email adresi ile diğer sosyal medya hesaplarının bilgilerini veya ekran görüntülerini delil olarak kaydetmelerini ve vakit kaybetmeden hukuki ve teknik destek için bize başvurmalarını tavsiye ederiz.

4 Yorum

    1. santajdestek

      Şantajcıya asla para göndermenizi tavsiye etmiyoruz. Şantaj sarmalından çıkmak için profesyonel destek almak üzere bize telefonla ulaşabilirsiniz.

    1. santajdestek

      Mesut Bey 09:00 itibariyle bize 02127061010 nolu telefondan ulaşarak bizden kapsamlı profesyonel destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz