+90-212-706-1010

şantaj görüntü kaldırma silme engelleme

Şantaj Görüntülerinin Kaldırılması

İnternet hukukunun özel bir alanı olan görüntü kaldırma işlemi şantaj suçlarında önemli bir unsurdur. Zira şantaj suçlarının büyük çoğunda özel görüntüleri yayınlama veya paylaşma tehdidi temel unsur olarak kullanılmaktadır. Bir başka ifadeyle mağduru ödeme yapmaya veya başka bir davranışa zorlamak için özel hayata ilişkin müstehcen fotoğraf ve videolar kullanılmaktadır. Şantajcı çeşitli yollardan ele geçirdiği mağdura ait görüntüleri internette ifşa etme, yayınlama veya mağdurun yakınlarına göndermekle tehdit edip ya para istemektedir ya da ilişkiye zorlamaktadır. Bu itibarla şantaj mağdurlarına klasik bir hukuki işlemin ötesinde görüntü kaldırma ve paylaşım yapılmasının engellenmesine yönelik destek verilmesi gerekmektedir.

İşlenen şantaj suçunun türüne göre farklı yasal işlemler yapılmakla beraber görüntülerin internetten çıkartılmasına yönelik işlemler aşağı yukarı aynıdır. Örneğin Whasapp şantaj suçu veya Skype şantaj suçu türlerinde genelde Youtube’da görüntü paylaşımı yapılırken, Facebook şantaj suçu ve Messenger şantaj suçu türlerinde daha çok Facebook üzerinden paylaşım yapılabilmektedir. Öte yandan Twitter şantaj suçunda ise paylaşımlar yine bu platform üzerinde veya görüntü ifşa şantajı suçlarında olduğu gibi ifşa sitelerinde yapılmaktadır.

Erişim Engelleme İşlemleri

Türkiye kökenli siteler için klasik erişim engelleme işlemleri yani Türkiye’deki mahkemelerden alınacak erişim engelleme kararları yeterli olabilmektedir. Ancak bu tür şantaj suçlarının neredeyse tamamında görüntüler yabancı sitelerde paylaşılmaktadır. Bu itibarla 5651 sayılı yasa kapsamında alınan alelade bir erişim engelleme kararı çoğu zaman şantaj suçlarında görüntü paylaşma durumlarında işe yaramamaktadır. Bu tür yabancı siteler söz konusu olduğundan erişim engellemeler yetersiz kaldığı için avukat ekibimiz daha hızlı ve etkin bir hukuki yol kullanmaktadır. Aşağıda detaylı açıkladığımız üzere yabancı sitelerden (Youtube, Facebook, Instagram, Twitter) İngilizce bilen bir bilişim avukatı vasıtasıyla netice almak daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Yabancı Sitelerden Görüntü Kaldırma

Başta video şantaj suçları olmak üzere diğer internet şantaj suçu türlerinde görüntüler Youtube, Dailymotion ve Vimeo gibi Amerikan kökenli yabancı sitelerde yayınlanmaktadır. Ayrıca Bulgaristan ve Fas üzerinden işlenen yurt dışından şantaj suçu durumlarında da yine görüntüler yabancı video paylaşım sitelerinde yayınlanmaktadır. Whatsapp şantaj suçu, Dolayısıyla klasik bir hukuki yöntem olarak Türk Mahkemesi’nden erişim engelleme karaı almak bu tür suçlarda paylaşımın engellenmesi için yeterli etkiye sahip olmayabilir. Üstelik bir erişim engelleme kararının alınması ve kurulmasınını en az iki gün sürmektedir. Bu nedenle avukat ekibimiz klasik bir erişim engelleme yerine Amerikan Federal Hukuku’na ve/veya ilgili internet sitesinin bağlı olduğu eyalet hukukuna göre hazırlanmış İngilizce ihtarnamelerle çok hızlı bir şekilde görüntü kaldırma işlemi yapabilmektedir.

Şantaj Destek görüntü çıkartma işlemlerini, iyi derecede İngilizce bilen, hukuk İngilizcesine ve Amerikan Hukuku’na hakim olan Avukat Atamer ve ekibi tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla şantaj suçlarında görüntü paylaşma tehdidine karşı çok hızlı ve etkili bir hukuk destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yayınlama Girişiminin Tespiti Yöntemleri

Şantaj failinin olası görüntü paylaşması veya yayınlaması durumunda bu tür ifşa görüntülerinin yayınlandıktan sonra tespiti mümkündür. Bu amaçlı kullandığımız iki ayrı yazılımla bu tür internet paylaşımlarını teknik yöntemlerle takip edebiliyoruz. Ancak hiç yayınlanmamış bir görüntünün tespit edilmesi mantık kuralları gereği hiçbir şekilde mümkün değildir. Bu itibarla size görüntü yayınlanmadan bunu önceden tespit edip engellediklerini söyleyen kötü niyetli kişilere inanmayınız. Bu vaat ancak beyin okumanın mümkün olması halinde mümkün olabilecek bir yöntemdir. Kimse beyin okuyamadığına ve geleceği göremediğine göre bu tür görüntüler sadece ve sadece internette yayınlandığı anda tespit edilebilir. Ancak aşağıda açıkladığımız üzere olası bir görüntü paylaşımının dolaylı olarak engellenmesi mümkündür.

Görüntü Paylaşımının Engellenmesi

Görüntü paylaşımının engellenmesi paylaşım yapan sosyal medya hesabının veya kullancının tespit edilerek hesabının kapatılması ve olası bir paylaşım yapmasının önüne geçilmesidir. Eğer şüpheli ikinci bir hesap açarsa o da tespit edilmekte ve hızlı bir şekilde kapatılabilmektedir. Zaten şüphelinin üçüncü bir hesap açması mümkün olmadığından yeni bir paylaşım yapması engellenmiş olmaktadır. Bu durum gerek Facebook, gerek Instagram gerekse Youtube için geçerlidir. Bunun dışında şantajcının yakalanarak şantaj görüntülerine el koyma türü hukuki işlemler de mümkündür. Bulgaristan şantaj suçu gibi yurtdışı kökenli şantaj suçlarında dahi bu tür el koyma işlemleri yapılmaktadır.

Görüntülerin Silinmesi

Şantaj mağdurlarını dolandırmaya çalışan kimi internet siteleri, mağdurlara teknik olarak imkansız bazı vaatlerde bulunmaktadır. Bu tür sitelerle iletişime geçip para kaptıran ve görüntüsü yayınlanan kişiler sonradan bize başvurarak nasıl kandırıldıklarını anlatmaktadır. Öncelikle şantajcının elde ettiği mağdura ait görüntüler, şantajcının bilgisayarına girilerek silinemez. Bunu teknik olarak dünya üzerinde hiç kimse yapamaz. Dolayısıyla şantaj videolarını uzaktan erişimle veya çeşitli hackerlık yöntemleriyle sildiğini söyleyen kötü niyetli kişilere inanmayınız. İkincisi, avukat olmadığı halde içerik çıkartma yağtığın iddia eden sitelere aldanmayınız. Son olarak yukarıda açıkladığımız gibi olası paylaşım durumunda bu görüntülerin çok hızlı bir şekilde kaldırılması ve yeniden yayının önüne geçilmesi için mağdurlar Amerikan Hukuku ve İngilizce bilgisi olan avukat ekibimizden şantaja karşı avukat desteği alabilirler.