+90-212-706-1010

soyunan kadın tuzağı

Soyunan Kadın Tuzağı

Soyunan kadın tuzağı, internet üzerinden açılan sahte bir profil ile mağdur erkekle iletişime geçilmesi ve ardından soyunan bir kadın görüntüsü ile mağdurun müstehcen görüntüsünün kayda alınmasıyla işlenen bir şantaj suçudur. Bu sofistike suç türü online görüntülü görüşmenin başlamasıyla ortaya ve 2000’li yıllarından ortalarından beri var olan bir suçtur. Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden yurt dışından şantaj suçu şeklinde işlenen bu suç tipinin işlenme şekli farklılık göstermektedir. Ancak bu suçlardaki ortak nokta suçun internet üzerinden online işlenmesidir. Nitekim günümüzde iletişimin büyük oranda sosyal medya kanalları aracılığıyla sağlanmasından faydalanan şantajcılar internet üzerinden şantaj yapma yoluna yönelmiş durumdadır. Facebook, Instagram, Whatsapp, Skype, Twitter gibi ana akım platformların yanı sıra evlilik ve flört amaçlı kullanılan internet sitelerini de kullanmaktadırlar.

Mağdurların Hedef Seçilmesi

Bu suç işleyen failler profesyonellik seviyelerine kurban seçmektedir. Tecrübeli şantajcılar özellikle işadamı, yönetici, mimar, mühendis, doktor, diş hekimi, pilot gibi üst düzey meslek gruplarını hedef almaktadır. Kurbanların bulunduğu ve ilk temasın kurulduğu yerlerden birisi sosyal medya platformları gelmekte olup sosyal medya şantajı görünümünde karşımıza çıkmaktadır. Bu suçun spesifik türlerinin başında ise Facebook şantaj suçu ile Instagram şantaj suçu gelmektedir. Bunun dışında özellikle Bulgaristan şantaj suçunda da bu tuzak yöntemi çok sık kullanılmaktadır.

Failler mağdurlara ilişki arayışındaymış gibi yaklaşıp tanışma isteğinde bulunduktan sonra bir yakınlık kurduklarına ikna ederek genellikle cinsel amaçlı bir sohbet kurarlar. Bu sohbet görüntülü konuşma şeklinde olup bu esnada mağdurun görüntüsünü rızası hilafına kaydetme yolunu tercih edebilecekleri gibi mağdurdan görüntü isteyip yolladığı görüntüyü kaydederek de şantaj malzemesi yapabilirler. İlk ihtimalde özel bir şantaj türü olan görüntülü konuşma yoluyla video şantajı gündeme gelir ve failler genellikle kendini göstermeden başka birine ait videoyu canlı görüşüyormuş gibi kullanırlar. Bu suça soyunan kadın tuzağı denme sebebi de kullanılan bu hileli yöntemden kaynaklanmaktadır.

Tuzağın Aşamaları

Soyunan kadın tuzağında tanışma aşamasından sonraki ikinci aşamada şantajcı, kurbanı görüntülü konuşmaya davet etmektedir. Nitekim görüntülü sohbet sonrasında kullanılan programın türüne göre mağdurlar Skype şantaj suçu, Whatsapp şantaj suçu veya Telegram şantaj suçu gibi farklı türde internet şantaj suçu tipleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Videolu görüşme yapılırken ancak şantaj henüz başlamadan evvel, şantajcı kurbanın sosyal medya arkadaş listesini kopyalar. Ardından webcam karşısında striptiz yapan bir kadın videosunu özel bir yazılımla canlı görüşmeymiş gibi kurbana izletir. Görüntüyü canlı ve karşısında konuştuğu kişiye ait sanan mağdur, şantajcının telkinleriyle benzer müstehcen pozlar verir. Hatta bazı vakıalarda şantajcının özellikle kurbanı mastürbasyon görüntüsü vermeye ikna ettiği bilinmektedir. Bu şekilde müstehcen görüntü kaydı yapan şantajcı son aşamada ise şantaja başlar ve daha önceden kopyaladığı arkadaş listesine görüntüleri göndermekle tehdit eder. Ayrıca Azar üzerinden şantaj suçunda olduğu gibi bazen kişinin kurbanlarının nüfus bilgilerine ulaşan şantajcılar özellikle mağdurun yakınlarına gönderim tehdidinde bulunur. Eğer mağdur para göndermezde önce birkaç kişiye ardan daha fazla kişiye görüntü paylaşımı yapılır

Görüntü Kaydı

Soyunan kadın tuzağı suçunda bazen mağdur müstehcen fotoğraf veya videolarını kendi rızasıyla paylaşmakta ve ardından fotoğraf şantaj suçu mağduru olmaktadır. Bazı durumlarda ise canlı görüşme sırasında şantajcının telkini ile çıplak görüntüler veren mağdurun videosu ekran kaydıyla kaydedilmektedir. Mağdurun bu şekilde videosunun kaydedildiği durumlarda ise video şantaj suçları gündeme gelmektedir. Video görüşme sırasında yapılan habersiz kayıtlarla işlenen bu tip suçlara esasen görüntülü sohbet şantajı denmektedir. Mağdur, başka bir kadına ait sahte bir görüntü ile kandırıldığı için ve suçun işlenmesine tuzak ve hile kullanıldığı için bu suça görüntülü konuşma dolandırıcılığı da denmektedir. Ayrıca suçun işlenmesinde kullanılan tuzaklar nedeniyle bu suçlara şantaj tuzağıyla dolandırıcılık da denmektedir.

Fotoğraf veya Video Şantajı

Şantajcılar, tanımadıkları insanlardan haksız menfaat elde etmek amacıyla onları şeref ve itibarını, sosyal statüsüne zarar verebilecek hususları açıklamakla tehdit ederler. Tanıdıklarını ise evlilik veya cinsel birlikteliğe zorlamak için görüntülerini yaymakla tehdit ettiklerine rastlarız. Şantaj ne amaçla yapılıyor olursa olsun mağdurun üzerinde baskı kurarak özel görüntülerini yaymakla tehdit etmeleri söz konusudur. Failin mağdur üzerinde baskı kurarak haksız çıkar elde etmeye yönelik eylemleri TCK madde 107’de düzenlenen şantaj suçunu oluşturur. Bu suçlar cinsel taciz şantajı gibi yurt içinden işlenebileceği gibi gibi uluslararası olarak da işlenmektedir.

Tuzağa Düşen Mağdur Ne Yapmalı?

Soyunan kadın tuzağına maruz kalan şantaj mağdurları kesinlikle şantajcıya para göndermemelidir. Para göndermek sorunu çözmeyeceği gibi şantajın sona ermesini zorlaştırır ve şantajcılar sürekli daha fazla para istemeye devam ederler. Öte yandan para gönderilmemesi halinde de görüntü yayını yapılmaktadır. Dolayısıyla mağdurlara önerimiz para göndermeden şantajcıyı oyalamaları ve en kısa zamanda şantaja karşı avukat desteği almak üzere bize başvurmalarıdır. Uluslararası şantaj suçlarının takibi konusunda uzman olan ve mağdurların görüntülerinin paylaşımını engelleyici tedbirler alan uzman ekibimizden destek almak isteyen mağdurlar iletişim sayfamızdaki telefon numaralarından bize ulaşabilirler. Gerek hukuki destek gerekse şantaj görüntülerini kaldırma konusunda hizmet sunan ekibimiz şantaj tuzağına düşen kişilere 20 yılı aşan süredir profesyonel destek vermekte olup uzman avukat ekibimiz şu ana kadar yüzlerce şantaj mağdura yardımcı olmuştur.