+90-212-706-1010

messenger üzerinden şantaj

Messenger Şantaj

Messenger şantaj suçu, internette Facebook Messenger üzerinden işlenen şantaj suçlarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Facebook şirketi tarafından geliştirilen anlık ve görüntülü iletişim uygulaması olan Messenger, profesyonel şantaj suçluları için uygun bir araçtır. Gerçekten Facebook şantaj suçu başlıklı makalemizde ayrıntılı şekilde açıkladığımız üzere Facebook şantaj suçu işleyen kişiler için hedef bulma aracı haline gelmiştir. Kişiler, iş ve meslek bilgilerini genelde herkese açık şekilde paylaştığı için, şantaj çeteleri tehdit yoluyla para alabileceğini düşündükleri kişileri Facebook profillerine bakarak seçmektedir. Nitekim şantaj suçunu meslek haline getirmiş profesyonel şantaj suçluları rastgele hedef seçmek yerine gelir durumu iyi olan kişileri hedef almaktadırlar. Bu şekilde Facebook üzerinden kendilerine uygun hedef olduğunu düşündükleri kişileri hedef olarak seçen şantajcılar arkadaşlık isteği gönderip tanışmaktadır. Ardından da tanışma aşamasını geçtikten sonra Messenger üzerinden görüntülü konuşma teklifi yapmaktadır. Mağdura güven vermek amacıyla önce normal bir sohbet başlatan şantajcılar daha sonra cinsel konulara girmektedir.

Messenger Üzerinden Şantaj

Son aşamada ise soyunan bir kadın görüntüsünü canlı görüntü gibi göstererek mağduru kandırmakta ve onun da benzer şekilde soyunma görüntüsünü kayda almaktadırlar. Cinsel görüntüsünü kaydettikleri mağdurun sosyal medyadaki arkadaş listesini de kopyalayan şantajlar son aşamada tehdit ve Messenger üzerinden şantaj aşamasına geçmektedir. Şantajcı, kendisine talep ettiği parayı göndermemesi halinde mağdurun görüntülerini arkadaş listesindeki kişilerle paylaşacağını söylemektedir. Messenger şantaj yoluyla işlenen suçlarda gizli yapılan görüntü kaydı suçun esaslı unsurudur. Bu nedenle failler mağdurun özel görüntüsünü kaydedip bu görüntüyü mağdurun arkadaşlarına ve akrabalarına göndermekle tehdit etmektedir. Hatta çoğu olayda failin kaydettiği görüntüyü mağdurla paylaşarak işin ciddiyetini göstermeye çalıştığı görülmektedir. Eğer mağdur tehditlere boyun eğmezse özel görüntüler önce birkaç kişiyle daha sonra daha fazla kişiyle paylaşılmaktadır.

Profesyonel Destek

Şantaj mağdurları, şantaja uğrayan ne yapmalı başlıklı yazımızda açıkladığımız üzere asla para göndermemeli ancak şantajcıyı kışkırtacak sert söylemlerinden kaçınarak profesyonel destek alana dek faili oyalamalıdır. Yine şantaja karşı ne yapmalı konu makalemiz de fotoğraf ve video şantaj mağdurlarına yol göstermesi bakımından okunabilir. Mağdurlar mesai saatleri dışında email ile mesai saatleri içerisinde ise telefonla bize ulaşarak bilişim avukatı ekibimizden garantili şekilde hukuki ve teknik destek alabilirler.

Yorum Yaz