+90-212-706-1010

görüntülü sohbet şantaji

Görüntülü Sohbet Şantajı

Görüntülü sohbet şantajı, anlık videolu görüşme imkanı veren uygulamalar üzerinden gerçekleşen bir internet şantaj suçu türüdür. Şantajın bu tür görüşme programları üzerinden işlenme sebebi, mağdurların bilerek veya bilmeyerek özel görüntülerini bu platformlarda paylaşıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Şantaj çeteleri mağdurları internet ortamında bulmakta ve açtıkları sahte profillerle mağdurları kandırıp tuzağa düşürmektedir. Bu suçların çoğu sosyal medya şantajı görünümünde ortaya çıkmaktadır ve çoğu zaman yurt dışından şantaj suçu şeklinde işlenmektedir. Mağdurlar soyunan kadın tuzağı gibi bir takım hilelerle tuzağa düşürüldüğü için bazen bu suça görüntülü konuşma dolandırıcılığı da denilmektedir. Gerçekten görüntülü sohbet şantajı veya şantaj tuzağıyla dolandırıcılık denen bu suçların ortak özelliği mağdurun kandırılarak ve tuzağa düşürülerek görüntüsünün gizlice alınmasıdır.

Görüntülü Görüşme Şantajı Türleri

Suçun işlenme biçimi klasik video şantaj suçlarında olduğu gibi sahte bir kadın profili oluşturan şantajcının mağduru tuzağa düşürmesiyle başlamaktadır. Sahte fotoğraflarla inandırıcı bir sosyal medya hesabı açan şantajcılar para alabileceklerini umdukları kişilere mesaj atarak iletişime geçip tanışmaktadır. Mağdurlar bazen Facebook şantaj suçunda olduğu gibi  Messenger şantaj suçu yöntemiyle bazen de Skype şantaj suçunda olduğu gibi diğer görüntülü konuşma uygulamalarını kullanabilmektedir. tuzağa düşürüldüğü platforma Bir süre güven kazanma amaçlı görüşmenin ardından görüntülü sohbet şantajı başlamadan önce mağdurun sosyal medya ve iş arkadaşlarının listesi kopyalanmaktadır. Bu aşamada şantaj amacıyla kullanılacak mağdur yakınlarının bilgilerini alan failler sonraki aşamaya yani sahte kadın görüntüleriyle mağduru tuzağa düşürme adımına geçmektedirler.

Şantaj Tuzakları

Şantaj çeteleri, mağdurları kandırmak için bazen internetten buldukları soyunan bir kadın videosunu bazen de başka kadınlara ait müstehcen fotoğrafları kullanmaktadır. Bu görüntüler ya Telegram üzerinden şantaj suçundaki gibi mesajlaşma yoluyla ya da Whatsapp şantaj suçu tipinde olduğu gibi görüntülü görüşme sırasında canlı bir görüntü gibi gösterilmektedir. Şantajlar bir soyunma videosunu canlı bir görüntü gibi göstermek içim özel yazılımlar kullanmaktadırlar ve görüntülü sohbet şantajındaki en can alıcı nokta da burasıdır. Zira bu hile sayesinde pek çok insan tuzağa düşmekte ve şantaj mağduru olmaktadır. Bu tür suçlarda genelde mağdurun görüntüsü şantaj unsuru olarak kullanılmakla birlikte bazen cinsel yazışma şantajı suçunda olduğu gibi mağdurun cinsel içerikli yazışmaları da şantaj amacıyla kullanılabilmektedir. Ayrıca bu yöntem Tinder üzerinden şantaj suçu ve Hangouts şantaj suçunda da karşımıza çıkmakta ve dahası Azar üzerinden şantaj suçunda da kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak son yıllarda yaygınlaşan Connected2me şantajı suçunda da aynı yöntemler kullanılmaktadır.

Şantaj Mağdurları

Bı şekilde görüntülü sohbet şantajına maruz kalan mağdurlar şantaj baskısı altında ödeme yapsa bile kendilerinden tekrar ve tekrar para istenmektedir. Dolayısıyla bu tür fotoğraf şantaj suçu veya video şantaj suçları mağdurları para yatırsa bile şantaj ve tehditler devam etmektedir. Şantajcıya ödenen para şantajı durdurmadığı gibi şantajcının mağdurun daha fazla üzerine gitmesine neden olmaktadır. Öte yandan şantajcılar para yatırılmadığı takdirde gerçekten görüntü paylaşımı yapmaktadır. Bu bakımdan mağdurlar şantajcıya para ödemek yerine profesyonel destek almalıdır. Bu şantaj tuzağına düşen kişiler, şantaj suçları konusunda 20 yılı aşkın tecrübesi bulunan ekibimizden hem hukuki destek hem de görüntü paylaşımının engellenmesine şantaja karşı avukat desteği alabilirler. Eğer mağdurun görüntüsü yayınlamışsa bu durumda şantaj görüntülerini kaldırma konusunda bizden destek alabilirler.