+90-212-706-1010

bulgaristan şantaj

Bulgaristan Şantaj

Bulgaristan şantaj olarak bilinen suç tipi esasen Filipinler’de ilk defa ortaya çıkıp yayılan hileli bir internet şantaj suçu tipidir. Bu suç genelde Bulgaristan’da  Türklerin yoğun yaşadığı Doğu ve Kuzey Bulgaristan şehirleri üzerinden işlenmektedir. Bu nedenle şantajcılar Türkçe konuşmakta ve yazışmaktadır. Ancak failler, genelde Trakya’ya veya göçmenlere has aksanlı bir Türkçe kullanmaktadır. Şantaj failleri bu suç türünde sadece erkekleri hedef almaktadır. İnternette özellikle para koparabilecekleri kişileri seçen şantajcılar sosyal medya veya evlilik siteleri üzerinden kurban bulmaktadır. Kurbanlar genelde evlilik siteleri ve sosyal medya üzerinden aranmaktadır. Evlilik sitesi şantajı dışında sosya medya üzerinden şantaj suçları bakımından Facebook şantaj suçu ya da Messenger şantaj suçu türleri ağırlıklı olarak Bulgaristan üzerinden işlenmektedir. Buna ek olarak son yıllarda Instagram şantaj suçunun da Bulgaristan şantaj çeteleri tarafından kullanıldığı gözlemlenmektedir.

Suçun İşlenme Şekli

Bir tür görüntülü sohbet şantajı olan Bulgaristan şantajında kısa bir diyaloğun ardından görüntülü konuşma teklifi gelmekte ve mağdura güven verilmektedir. Ardından seçilen iletişim türüne göre eylemler Whatsapp şantaj suçu veya Skype şantaj suçu olarak evrilmektedir. Eğer mağdur, şantajcıya telefon numarasını verdiyse Whatsapp üzerinden iletişim kurulmakta ve bazen Whatsapp şantaj suçu da gündeme gelebilmektedir. Bulgaristan şantajı suçunda, failler kullandıkları özel bir teknik yöntem ile soyunan bir kadın videosunu mağdura izleterek erkek kurbanı kandırmaktadır. Görüntülü konuşma sırasında izlediği görüntüyü gerçek sanan mağdur da benzer müstehcen görüntüler vermektedir.

Ardından kurbanın müstehcen görüntü vermesi ile birlikte görüntüyü kaydedip para isteyerek şantaj suçu işlemektedirler. Bu suç tipinde ortak özelliklerden birisi de mağdur kişinin Facebook, Instagram, Linkedin gibi sitelerindeki arkadaş listesini kopyalamasıdır. Şantajcı böylece kaydettiği video görüntüsünü kurbanın arkadaş listesindeki kişilere göndermekle tehdit etmektedir. Eğer mağdur para göndermezse görüntüler önce birkaç kişiye daha sonra daha fazlaya kişiye gönderilerek mağdurun baskıyla para ödemesi sağlanmaktadır. Filipinler şantaj suçundan farklı olarak Bulgaristan üzerinden işlenen suçlarda İngilizce değil genelde Türkçe kullanılmaktadır. Bulgaristan üzerinden görüntülü sohbet şantajı suçu işleyen şantajcılar aksanlı bir Türkçe konuşmaktadır

Western Union ile Para Talebi

Bulgaristan şantaj çeteleri soyunan kadın tuzağı yöntemiyle video şantaj suçları tuzağına düşürdükleri mağdurlardan Bulgaristan’da ismini verdikleri kişilere para göndermelerini ister. Ödeme için asla banka hesabı vermezler ve paranın Western Union veya RIA ya da  UPT üzerinden gönderilmesini tercih ederler. Mağdur, para yatırsa ya aynı gün veya birkaç gün sonra tekrar para isterler. Mağdur ikinci kez para yatırdığında üçüncü ve dördüncü para talebi gelmektedir. Bu şekilde her para gönderilmesinden sonra para talepleri artarak devam etmektedir. Dolayısıyla şantaj tuzağıyla dolandırıcılık suçlarında şantajcıya para gönderilmesi hiçbir şekilde şantajı sona erdirmemektedir. Üstelik, para göndermek şantaj durumunun tam bir sarmala dönmesine neden olmaktadır. Bu itibarla şantaj tuzağına düşen kişiler için tek çözüm yolu profesyonel hukuki destek almaktır. Zira, mağdur ne kadar fazla para yatırırsa para yatırsın para taleplerinin ardı arkası kesinlikle gelmeyecektir.

Bulgaristan Şantaj Mağdurlarına Destek

Yukarıda belirtilen ve yurt dışından şantaj suçu türlerden birisi olan Bulgaristan şantaj suçu kritik bir suç tipidir. Bu suçtaki ortak nokta ise şantajcının her seferinde söz verip tekrar mağdurdan para istemesidir. Dolayısıyla mağdurlar şantajcıya para göndererek şantaj sarmalından çıkamayacaklardır. Bu tür şantaj suçlarında, mağdurun şantaj sarmalından çıkışı konusunda tek yol hukuki destek alınmasıdır. Bulgaristan şantaj suçlarının mağduru olmuş kişiler, kapsamlı bir hukuki ve teknik destek için iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirler. Ayrıca, bu tür suçlarda sadece baroya kayıtlı avukatların İnternetten görüntü çıkartma/engelleme hizmeti verdiğini hatırlatmak isteriz. Zira, mağdurları “ajans” adı altında kurdukları sitelerle içerik silme desteği verdiğini iddia ederek şantaj mağdurlarını mağdur eden kötü niyetli kişiler bulunmaktadır. Bunlara karşı dikkatli olunmasını tavsiye ediyoruz. Zira hukuki işlemleri sadece avukatlar yapabildiği gibi internetten şantaj görüntülerini kaldırma işlemi de bir hukuki işlem olup bunu yalnızca ve yalnızca avukatlar yapabilir.