+90-212-706-1010

fas bulgaristan şantaj

Bulgaristan Şantaj

Bulgaristan şantaj olarak bilinen suç tipi esasen Filipinler’de ilk defa ortaya çıkıp yayılan hileli bir internet şantaj suçu tipidir. Bu suç genelde Bulgaristan’da  Türklerin yoğun yaşadığı Doğu ve Kuzey Bulgaristan şehirleri üzerinden işlenmektedir. Bu nedenle şantajcılar Türkçe konuşmakta ve yazışmaktadır. Ancak failler,  genelde aksanlı bir Türkçe kullanmaktadır. Bulgaristan şantajı suçunda, failler kullandıkları özel bir teknik yöntem ile soyunan bir kadın videosunu mağdura izleterek erkek kurbanı kandırmaktadır. Görüntülü konuşm sırasında gördüğü görüntüyü gerçek sanan mağdur da benzer müstehcen görüntüler vermektedir. Ardından kurbanın müstehcen görüntü vermesi ile birlikte görüntüyü kaydedip para isteyerek şantaj suçu işlemektedirler. Bu suç tipinde ortak özelliklerden birisi de mağdur kişinin Facebook, Instagram, Linkedin gibi sitelerindeki arkadaş listesini kopyalamasıdır. Şantajcı böylece kaydettiği video görüntüsünü kurbanın arkadaş listesindeki kişilere göndermekle tehdit etmektedir.

Western Union ile Para Talebi

Bulgaristan şantaj çeteleri video şantaj tuzağına düşürdükleri mağdurlardan Bulgaristan’da ismini verdikleri kişilere para göndermelerini ister. Ödeme için asla banka hesabı vermezler ve paranın Western Union veya UPT üzerinden gönderilmesini tercih ederler. Mağdur, para yatırsa ya aynı gün veya birkaç gün sonra tekrar para isterler. Mağdur ikinci kez para yatırdığında üçüncü ve dördüncü para talebi gelmektedir. Bu şekilde her para gönderilmesinden sonra para talepleri artarak devam etmektedir. Dolayısıyla şantajcıya para gönderilmesi hiçbir şekilde şantajı sona erdirmemektedir. Üstelik, para göndermek şantaj durumunun tam bir sarmala dönmesine neden olmaktadır. Bu itibarla şantaj tuzağına düşen kişiler için tek çözüm yolu profesyonel hukuki destek almaktır.

Bulgaristan Şantaj Mağdurlarına Destek

Yukarıda belirtilen ve yurt dışından şantaj suçu türlerden birisi olan Bulgaristan şantaj suçu kritik bir suç tipidir. Bu suçtaki ortak nokta ise şantajcının her seferinde söz verip tekrar mağdurdan para istemesidir. Dolayısıyla mağdurlar şantajcıya para göndererek şantaj sarmalından çıkamayacaklardır. Bu tür şantaj suçlarında, mağdurun şantaj sarmalından çıkışı konusunda tek yol hukuki desek alınmasıdır. Bulgaristan şantaj suçlarının mağduru olmuş kişiler, kapsamlı bir hukuki ve teknik destek için iletişim sayfamızdaki telefon numarasından bize ulaşabilirler.

Yorum Yaz