+90-212-706-1010

evlilik sitesi şantajı

Evlilik Sitesi Şantajı

Günümüzde evlilik sitelerinde internet şantaj suçu olaylarına sıkça rastlanmaktadır. Bu tür evlilik sitelerinde tanıştıkları kişilere fotoğraflarını veya özel bilgilerini paylaşan kişiler daha sonra bazı kötü niyetli kişilerin şantajına uğramaktadır. Mağdurların paylaştığı özel görüntüler dışında bazen mesaj ve yazışmalar dahi kullanılarak şantaj yapılabilmektedir. Nitekim cinsel yazışma şantajı bu tür arkadaşlık ve evlilik temalı sitelerde sıkça yaşanmaktadır. Bu tür suçlarda hemen kadınlar hem erkekler mağdur olarak hedef alınmaktadır. Evlilik sitesi şantajı ekseriyetle sahte hesaplar üzerinden işlenmektedir. Hatta erkeklere yönelik işlenen şantaj suçlarının çoğunda sahte kadın profili kullanan erkeklerin bu suçları işlediği bilinmektedir. Bu şantaj türü genelikle Türkiye veya Bulgaristan’daki failler tarafından işlenmektedir. Bu suç tipinin yurt dışından şantaj suçu versiyonu ise ağırlıklı olarak Bulgaristan şantaj suçu şeklinde görünmektedir.

Evlilik Siteleri Üzerinden Şantaj

Evlilik sitelerindeki tuzakların başında kuşkusuz dolandırıcılık ve şantaj suçları gelmektedir. Dolandırıcılık suçları kimi zaman mağduru kandırarak parasını alma şeklinde gerçekleşmekte, kimi zaman ise görüntülü konuşma dolandırıcılığı suçunda olduğu gibi mağdurun görüntüsü gizlice kaydedilerek işlenmektedir. İster mağdurdan rızayla isterse habersiz görüntü alınsın sürecin sonu aynı tür tehditlere çıkmaktadır. Evlilik siteleri üzerinden şantaj suçları temelde görüntü kaydı ile veya cinsel yazışmaları ifşa tehdidiyle işlenmektedir. Suçun işlendiği ülkeye ve şantajcının profiline göre bazı ayrıntılar değişse de genel olarak bu suçun ortak noktalarını şu şekilde izah etmek mümkündür.

Şantajın Adımları

Suçun işleniş biçimi genel olarak birkaç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada şantajcı, evlilik sitesinde sahte bir hesap açıp gerçekçi fotoğraflarla ilgi çekici bir profil oluşturmaktadır. İkinci aşamada şantajcılar para koparabileceklerini düşündükleri yüksek profilli bir kurban bulup iletişime geçmektedirler. Hatta kimi zaman mağdurlar bilmeden bu tür şantaj hesaplarıyla kendileri de ilk temasa kurabilmektedir. Üçüncü aşamada şantajcı şahıs kurbanla site üzerinde bir süre iletişim kurduktan ve güven kazandıktan sonra ya mağdurdan açık ve müstehcen fotoğraflar istemekte ya da kurbanı görüntülü görüşmeye davet etmektedir. Eğer mağdur özel ve müstehcen fotoğraflarını paylaşırsa sürecin devamında fotoğraf şantaj suçu gündeme gelmektedir. Eğer Whatsapp, Skype, Messenger ve Telegram gibi görüntülü sohbet programları üzerinden görüşme daveti gelirse bu durumda video şantaj suçları işlenmektedir. yine bir süre görüşme yapan şantajcı ardından cinsel konulara gelip mağduru müstehcen görüntüler vermesi için ikna etmektedir.

Mağdurun görüntüsü gizlice alınmaktadır ve mağdur müstehcen pozlar vermeye ikna edilirken sahte, yani başka kadınlara ait görüntüler kullanılmaktadır. Nitekim bu suça görüntülü sohbet şantajı ya da şantaj tuzağıyla dolandırıcılık denme sebebi budur. Son aşamada ise mağdurun açık ve özel görüntülerini kaydeden şantajcı para isteyerek şantaja başlamaktadır. Mağdurun para yatırması hiçbir şekilde çözüm olmamakta ve şantajcı tekrar tekrar para istemektedir. Bu itibarla mağdurlar asla para ödeyerek şantajdan kurtulacaklarını düşünmemelidirler.

Mağdurlar İçin Destek

Mağdur para ödemeyi kabul eder ve para gönderirse mağdurdan tekrar ve tekrar para istenmektedir. Nitekim şantaj mağduru ne yapmalı başlıklı yazımızda detaylı şekilde anlattığımız üzere para yatırmak çözüm değildir. Dolayısıyla mağdur bakımından şantajcıya para ödemek kurtuluş olmadığı gibi tam aksine şantajın niteliğini ve niceliğini artıran hatalı bir davranış olacaktır. Bu tür şantaj suçlarında blöf yapılmadığı ve anında görüntü paylaşıldığı için hiçbir şey yapmadan beklemek de çözüm değildir. Mağdurların bu tür bir şantaj tuzağından çıkmasının en ideal yolu profesyonel destek almalarıdır. Mağdurlar, 20 yılı aşkındır bu tür şanta suçlarında mağdurlarına destek veren avukat ekibimizden uzman desteği almak için bizimle iletişime geçebilirler.