+90-212-706-1010

fildişi sahili şantaj ivory coast

Fildişi Şantaj Suçu

Fildişi Sahili (Ivory Coast) olarak bilinen ülke, Skype Şantaj suçunun dünyada en çok işlendiği birkaç ülke arasında yer almaktadır. İngilizce yazışma yaparak mağdurları tuzağa düşüren internet şantaj suçu failleri Skype, WhatsApp, Messenger gibi görüntülü konuşma programları ile mağdurun özel görüntüsünü habersiz şekilde kaydetmekte ardından şantaj yapmaktadır. Bulgaristan şantaj suçu gibi bu suçun da kendine has özellikleri bulunmaktadır. Abidjan, Fildişi Sahili şantaj suçunun merkezi durumundadır. Bu suç tipinde de failler, Bulgaristan şantajı ile hemen hemen aynı yöntemleri kullanarak Whatsappp şantaj, Facebook şantaj ve Instagram şantaj suçları işlemektedir.

Ivory Coast Şantaj

Failler, internette özellikle Linkedin gibi iş siteleri ile Instagram ve Facebook gibi sosyal medya siteleri üzerinden mağdurları tuzağa düşürmektedir. Nitekim Linkedin şantaj suçu bu ülkeden işlenen şantaj suçlarının başında gelmektedir. Mağdurla iletişime geçen şantajcılar görüntülü görüşme sırasında mağdura soyunan bir kadın videou izletip karşı tarafından da mahrem yerlerini göstermesini sağlamakta ardından bunu kaydederek şantaj başlamaktadır. Bu suç tipinde aynı Facebook şantaj suçunda olduğu gibi mağdurun Facebook veya Instagram arkadaş listesi kopyalanmakta ve görünlerin buradaki kişilere gönderileceği söylenerek şantaj yapılmaktadır.

Ivory Coast Şantaj Suçunun Özellikleri

Yukarıda belirtiliği gibi bu suç tipinde şantajcının yabancı dile yazışma yapması en ayırt edici özelliktir. Ancak kimi durumlarda şantajcıların Türkçe bilmediği halde Google translate kullanarak Türkçe yazışma yaptığı vakıalara da rastlanılmaktadır. Bu tür video şantaj suçunun bir diğer özelliği ise şantaj parasının UPT, RIA veya Western Union ile isteniyor olmasıdır. Diğer tür yurt dışından şantaj suçu türlerinde olduğu gibi bu suç türünde de failler deşifre olmamak için banka hesabı vermek yerine bu ödeme aracını tercih etmektedirler. Son olarak bir başka özellikle ise şantaj parasının Fildişi Sahili’ne ya da komuşu ülke olan Gana’ya aktarılmasının istenmesidir. Genelde şehir bazında para istenen yer ise ülkenin en büyük şehri ve ekonomik başkenti olan Abidjan’dır.

Fildişi Sahili şantaj suçu işleyenler önce 1.000 Dolar gibi küçük rakamlar talep edip ardından 3.000 – 5.000 dolar gibi daha yüksek rakamlar istemeye başlamaktadır. Mağdur bir defa para yatırdığında ikinci kez para istenmekte, ikince kez para yatırılırsa üçüncü defa para talep edilmektedir. Mağdur ne kadar para yatırırsa yatırsın şantaj ve para talebi sona ermemektedir. Diğer video şantaj suçlarında olduğu gibi şantajcıya para yatırılması asla şantaj sarmalını sona erdirmemektedir. Tam aksine yatırılan her para süreci daha zor hale getirmektedir. Zira, failler para aldığı kişilerin üzerine daha fazla gitmektedir.

Bu itibarla bu tür bir görüntülü sohbet şantajı tuzağına düşen mağdurun mutlaka profesyonel destek alması gerekir. Hem ulusal hem uluslararası hukuki işlemler yapan avukat ekibimiz ayrıca görüntü paylaşımı ihtimaline karşı internetten görüntü çıkartma ve engelleme işlemleri yaparak mağdurları sorunuz şekilde bu olumsuz süreçten kurmaktadır. Ivory Coast şantaj mağduru olan kişiler destek almak için iletişim sayfamızdaki telefon numaralarından bize ulaşabilirler.