+90-212-706-1010

filipinler santaj

Filipinler Üzerinden Şantaj

Filipinler üzerinden işlenen video şantaj suçları özellikle 2010 yılı ve sonrası gündeme gelmeye başlamıştır. Filipinler ülkesinden internete giren şantajcılar sosyal medya veya arkadaşlık sitelerinde sahte profiller oluşturarak bu suçu işlemektedir. Bu suç türü her ne kadar Bulgaristan şantaj suçu ve Fas üzerinden şantaj suçu kadar yaygın olmasa da yine Türkiye’de hatırı sayılır oranda mağduriyete yol açmaktadır. Yazımızın devamında önce Filipinler şantajının nasıl işlendiğinde ve ardından mağdurlara yönelik tavsiyelerimize değineceğiz.

Failler suçun ilk adımı olarak sahte ancak inandırıcı sosyal medya hesapları açmakta ve Facebook ya da Instagram üzerinden mağdurla iletişime geçmektedir. Diğer benzer bir şantaj türü olan Fildişi Sahili (Ivory Coast) Şantaj suçu gibi bu suç türünde de genelde İngilizce iletişim kurulmaktadır. Şantajcı, erkek olduğu halde başka kadınlara ait fotoğrafları kullanarak oluşturduğu sahte hesapla kendisini mağdura kadın gibi tanıtmaktadır. Şantajcıya inanan mağdur, şantajcının görüntülü konuşmak teklifini kabul etmekte ve ardından Skype şantaj suçunda olduğu gibi veya Whatsapp şantaj suçundaki gibi görüntülü görüşme başlamaktadır. Fail, özel bir yazılım kullanarak kamera karşında soyunan bir kadının videosunu karşı tarafa canlı bir görüntü gibi gösterip mağduru tuzağa düşürmektedir. Ekrandaki görüntünün gerçek ve canlı olduğunu düşünen mağdur, failin yönlendirmesiyle aynı şekilde cinsel görüntüler vermekte ve bu esnada fail ekran kaydı yapmaktadır.

Filipinler Şantajının Özellikleri

Henüz tehdit ve şantaja başlamadan önce fail, mağdurun Instagram, Linkedin ve Facebook gibi platformlardaki arkadaş listesini kopyalamakta ve ardından şantaja başladığında ise bu kişilere görüntüleri göndereceğini söyleyerek tehditte bulunmaktadır. Hatta şantajcı, mağdur üzerinden daha fazla bakı kurmak için mağdurun sosyal medya hesabının veya arkadaşlarının ve aile üyelerinin adlarını gösteren sayfasının ekran görüntüsünü paylaşabilir. Mağdur para ödemediği sürece bu kişilere hassas görüntüleri göndermekle tehdit edecektir. Bazı şantaj failleri ise mağduru para ödemeye zorlamak için bazı senaryolar ekleyerek video görüntülerini Youtube‘da veya sosyal medyada paylaşabilmektedir. Örneğin, mağdurun çocuğa karşı flört girişiminde bulunduğu veya çocuğa yönelik cinsel davranışlarda bulunduğu gibi sansasyonel yalanlar ekleyebilmektedir. Şantajcılar, diğer yurt dışından şantaj suçu türlerinde olduğu gibi Dolar ve Euro cinsi ödeme istemektedir. Ödemeler ise ya kripto para (Bitcoin, Ethereum vs) ya da Western Union üzerinden talep edilmektedir.

Mağdurların bir kısmı bu tür internet şantaj suçu türlerinde para ödeyince şantajın duracağını umarak şantajcıya para gönderebilir ancak bu yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Zira, para göndermek asla şantajcıyı durdurmayacaktır. Tecrübelerimize şunu net bir şekilde söyleyebiliriz; şantaj çeteleri taleplerine boyun eğecek bir kurban bulduklarında, fazla para ve daha yüksek miktarda para istemeye devam edecektir. Şantajcıların bazıları ise sürekli mağdurdan para aldığı için artık paraya ihtiyacı olan hasta bir akrabaları olduğunu söylemek gibi bir takip duygu sömürüsü içeren yalanlara başvurabilmektedir.

Yukarıda açıklandığı gibi Filipinler şantajı mağduru olan kişiler için şantajcıya para ödemek kesinlikle çözüm olmadığı gibi bilakis konuyu daha zorlaştırmaktadır. Mağdurlar ödeme yapmadıklarında ise görüntülerinin yayınlanması riskiyle karşı karşıyadır. Bu bakımdan mağdurlar için uzman avukatlardan hukuki destek almak en mantıklı çözümdür. Eğer mağdura ait görüntüler yayınlanmışsa bunların hızlı bir şekilde internet ortamından kaldırılması için bizden ayrıca şantaj görüntülerini kaldırma desteği alabilirler. Şantaj suçları konusunda 20 yıllık tecrübeye sahip ve bu alanda İngilizce hukuki işlem yapan avukat ekibimizden destek almak için bize ulaşabilirsiniz.