+90-212-706-1010

şantaj avukatı

Şantaj Mağduruna Avukat Desteği

Şantaj suçunun özelliği itibariyle şantaj mağdurları avukat desteği almayı bazen ilk palanda düşünememektedir. Nitekim mağdurların ilk yaşadıkları duygular panik, korku ve stres olmakla beraber bu duygular nedeniyle, mağdurun ne yapacağını bilememe haline kapılıp mantıklı düşünememesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Şantajcı, video şantaj suçlarında mağdurun bu psikolojik durumunu fırsat bilip mağdura düşünme fırsatı dahi vermeden yoğun bir baskı uygulayarak talep ettiklerini yaptırmaya çalışır. Yoğun bir biçimde psikolojik baskı altında bırakılan mağdur, başka bir seçeneği olmadığını düşünerek çoğu zaman şantajcının isteklerine boyun eğer ve para gönderir.

Bu tip bir durumda mağdur kişinin ilk yapması gereken şantajcının taleplerini asla yerine getirmeden ve şantajcıyı bir süre oyalayarak en kısa sürede bu alanda tecrübeli bir bilişim avukatından şantaj avukatı desteği almak olacaktır. Çünkü fail, yaptığı şantajın etkili olduğunu ve isteklerini kabul eden mağdurun yaşadığı tedirginliği fark ettiği zaman, mağdurun üstüne daha çok gelecek ve yaptığı şantaja asla son vermeyecektir. Yaklaşık 20 yıldır, şantaj suçları ile ilgili müvekkillerine avukatlık hizmeti vermekte olan Şantaj Destek bilişim avukatı ekibi olarak, bir kez talepleri kabul edilen bir şantajcının mağdurun peşini bıraktığını hiç gözlemlemedik. Şantajcı her seferinde son olduğunu ve bir daha hiçbir talepte bulunmayacağını iddia ederek tekrar ve tekrar para istemektedir. Dolayısıyla para ödenmesi sonrasında muhakkak şantajı devam etmekte ve mağduru maddi olarak olarak sömürülmektedir.

Niçin Avukatla Çalışmak Gerekli?

Mağdura ilişkin görüntülerin yayınlanması durumunda bu tür şantaj görüntülerini kaldırma işlemi için ya mağdur bizzat başvurabilir ya da onu temsil yetkisine sahip vekaletli bir avukat bu başvuruyu yapabilir. Bunun dışındaki üçüncü kişilerin hiçbir şekilde mağdur adına görüntü çıkartma yetkisi yoktur. Zira Avukatlık Kanunu madde 35 başkası adına hukuki işlemleri takip etme yetkisini yalnızca avukatlara vermiştir. Bir kişi evini satmak, bankadan para çekmek için avukat olmayan birine vekalet verebilir ancak hukuki konularda vekalet yalnızca baroya kayıtlı avukata verilebilir. Maalesef bunu bilmeyen mağdurlar kendisini “siber güvenlik uzmanı” veya “prestik koruma uzmanı” olarak tanıtan dolandırıcıların boş vaatleri nedeniyle mağduru olmaktadır. Tekrar edelim şantajcı görüntünüzü yayınlamaya çalışırsa bu sadece siz veya vekalet verdiğiniz bir avukat engelleyebilir veya çıkartabilir. Bunun dışındaki kişilerin mağdur adına hukuki bir işlem yapma veya şantaj avukatı gibi destek verme imkanı yoktur.

Öte yandan polisin veya savcılığın da internetten görüntü engelleme veya çıkartma yetkisi bulunmamaktadır. Kanun bu yetkiyi sadece sulh ceza hakimine vermiştir ki bu mahkeme başvurusunu da tecrübeli bir avukatın yapması sonuç almak bakımından gereklidir. Kaldı ki şantajdestek avukatı ekibi yalnızca mahkeme yoluyla değil çok daha hızlı bir yöntem olarak Amerikan hukukuna göre içerik kaldırma da yapabilmektedir. Bunlara ek olarak şantajcıların olası paylaşımlarını önceden tespit edebilecek bir takım yazılımlar kullandığımız için mağdurlara bu anlamda daha etkin destek vermekteyiz. Dolayısıyla soyunan kadın tuzağına düşen veya görüntülü sohbet şantajı ya da yurt dışından şantaj suçu mağduru olanların bu anlamda görüntü paylaşım tespit desteği alması mutlaka gereklidir. Bunun yanında eğer internet şantaj suçu yurt içinden işlenmişse şantaj görüntülerine el koyma desteğini de mağdura yalnızca avukatlar verebilmektedir.

Şantaj Mağduru İçin Avukat Desteği

20 yılı aşkın süredir farklı şantaj suçu türleri konusunda uzman bilişim avukatı olarak şantajcıya defalarca para yatırmasına rağmen şantajdan kurtulmamış yüzlerce mağdura destek verdik. Şantajdan ve şantajı yapan fail veya faillerden kurtulmanın tek yolu bu alanda uzman bir bilişim avukatı ile beraber hareket etmek olacaktır. Şantaj suçu hem yurt içinde hem de uluslararası olarak işlenmekte olan bir suçu tipi olduğu için gerekli prosedür ve hukuki işlemler yalnızca şantaj suçları konusunda tecrübeli bir avukat tarafından uygulanabilecektir. Bu noktada mağdur kişinin güvenmesi ve konuyu paylaşarak yardım istemesi gereken tek kişi de yine avukatı olacaktır. 20 yıla yakın bir süredir pek çok şantaj dosyasını takip etmiş, uzman avukatlara sahip bir hukuk bürosu olarak pek çok müvekkilimize garantili bir şekilde teknik ve hukuki destek sağlayarak şantaj tuzağından kurtulmalarına yardımcı olmaktayız. Şantaj suçu nedeniyle mağduriyet yaşayanlar şantaj avukatı desteği almak için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirler.