+90-212-706-1010

Şantaja Mağduru Ne Yapmalı?

Şantaj mağduru kişiler psikolojik baskı, panik ve stres nedeniyle doğru karar verme imkanından kimi zaman mahrum kalmaktadır. Bu nedenle şantaj suçu işleyen kişiler, mağdur üzerinde hızlı bir baskı kurmayı hedeflemektedirler. Bu sayede mağdura düşünme fırsatı vermeden mağdurun içinde bulunduğu panik halinden faydalanmak isterler. Şantaj suçları da genelde akşam veya gece saatlerinde işlendiğinden mağdurun o saatlerde telefonla ulaşıp destek alacağı kimse bulunmaz. Bu itibarla şantaj suçu mağdurları, şantajcıyı kışkırtmadan ama şantajcının dediklerini de yapmadan yani para göndermeden ilk aşamada oyalama yoluyla zaman kazanmalıdır. Ardından profesyonel destek almak üzere bilişim avukatı olarak bize başvuru yapabilirler. Aşağıda detaylı açıklandığı üzere bu tür görüntü kaydıyla yapılan şantaj suçlarında şantajcıya para göndermek yapılacak büyük bir hatadır ve bu tür şantaj sarmalından çıkmanın tek yolu profesyonel yasal destek almaktır.

şantaj mağdurları

Şantaj Mağduru Olanlara Tavsiyelerimiz

1.Şantaj mağdurlarına ilk tavsiyemiz panik olmayın, panik altında ani ve yanlış kararlar vermeyin.

2. Şantaj tehditlerini ciddiye alın, şantajcıyı kışkırtmaktan kaçının ancak asla şantajcıya boyun eğmeyin ve dediklerini yapmayın.

3. Şantajcının isteğinin yerine getirilmesi şantajcıyı durdurmayacak ve benzer taleplerde bulunmaya devam edecektir. Bu nedenle şantaja boyun eğmek şantajı asla durdurmayacaktır.

4. Şantaj suçu sadece ve sadece hukuki yöntemlerle kesin durdurulabilen bir suç tipidir. Bu nedenle şantaj mağduru kişilere tavsiyemiz bu konuda hukuki destek alana dek şantajcıyı oyalamaya çalışmalarıdır.

5. Şantaj mağduru olarak internette destek ararken “ajans”, “siber güvelik uzmanı” vs gibi unvanlar kullanan ve esasen avukat olmadıkları için sizin adınıza vekaleten işlem yetkisi olmayan kötü niyetli kişilerden uzak durunuz. Şantaj mağdurlarını dolandırmaya çalışan hiçbir işlem yapmadığı halde mağdurların parasını alan kişi ve şirketlerin olduğunu unutmayınız.

6. Şantaj malzemesi olan görüntü yayınlanmışsa söz konusu içeriklerin internette yayılmaması için derhal çıkartılması gerekmektedir. Erişim engelleme gibi mahkeme kararları sadece avukatlar tarafından yapılan hukuki başvuru sonucunda alınabilen kararlardır. Ajansların bu tür mahkeme kararları alma hak ve yetkisi yoktur. Ajansların bu alanda avukat çalıştırması da yasal olarak mümkün değildir.

7. Şantaj suçu sadece teknik yöntemlerle durdurulabilen bir suç türü değildir. Mutlaka ulusal veya uluslararası boyutta legal işlem yapmak gereklidir. Teknik anlamda yapılan işlemlerin de hızlı sonuçlanması için hukuki açıdan desteklenmesi gerekir.

8. Şantaj mağduru olan bazı kişiler, yakınlarının göreceği korkusu ile mesaj ve yazışmaları silme hatası yapabiliyor. Ancak, şantajcılarla yaptığınız yazışmalar esaslı delil niteliği taşıdığı için bunları asla silmeyiniz. Şantaj suçunun kanıtı olan yazışmaları silmek şantajcının lehine olacaktır.

9.  Şantaj desteği almak için vekaleten işlem yapmaya yetkili ve 10 yıla yakın süredir bu alanda mağdurlara hukuki destek veren İstanbul Barosu üyesi bilişim avukatlarımızdan destek almak üzere iletişim sayfamızdan bize ulaşınız.

Ayrıca şantaja karşı ne yapmalı başlıklı yazımızın da okunmasını tavsiye ederiz.

Yorum Yaz