+90-212-706-1010

ifşa şantajı

İfşa Şantajı

İfşa şantajı son yıllarda hızla artan bir internet şantaj suçu türü olup genelde kadınları hedef almaktadır. Mağdura ait özel ve müstehcen görüntüler elde edildikten sonra ifşa sitesi olarak bilinen sitelerde yayınlanmakta ve bir anda hızla internet ortamında yayılarak çoğalmaktadır. Bu tür ifşa suçlarında görüntüler farklı motivasyonlarla paylaşılabilmektedir. Bazen paylaşım yapan kişi bunu herhangi bir bekleti olmaksızın yapmakta, bazen intikam saikiyle mağdura zarar vermek için de yapabilmektedir. Ancak bu yazının konusu görüntüler şantaj amacıyla veya şantajdan sonuç alınamaması nedeniyle görüntü ifşası yapılması durumlarıdır. Nitekim ifşaya konu görüntülerle fotoğraf şantaj suçu veya video şantaj suçları işlenebilmektedir. İfşa tehdidiyle bazen Instagram, Twitter, Facebook, Telegram ve Whatsapp gibi platformlar üzerinden sosyal medya şantajı da işlenmektedir.

Görüntü İfşası

İfşa şantajına konu görüntüler ise temelde üç farklı yolla elde edilmektedir. Birincisi mağdur kişi bu görüntüleri kendi rızasıyla verebilir ve bunların çekilmesine razı olabilir. İkincisi mağdurun görüntüsü bir can görüşme sırasında habersiz şekilde kayda alınabilir ki buna görüntülü sohbet şantajı diyoruz. Üçüncü olarak da mağdurun görüntüleri bilgisayar, telefon veya iCloud gibi bulut sistemlerinden hukuka aykırı yolla elde edilebilir. Şantaj suçunun oluşumu bakımından görüntünün nasıl elde edildiğinin bir önemi yoktur. Ancak görüntünün elde edilme biçimine göre şantaja ek olarak özel hayatın gizliliğini ihlal suçu gibi bazı başka suçlar da oluşabilir.

Elde edilen görüntüler kullanılarak ve şantaj suçlarında görüntü paylaşma tehdidiyle mağdur belirli bir davranışta bulunmaya zorlanır. Şantajcının talebi, mağduru ilişkiyi zorlamak olabileceği gibi parasal bir talep de olabilir. Bazı durumlarda ise mağdurun görüntüsünü yayınlamakla tehdit eden şantajcı mağdurdan yeni müstehcen görüntüler de talep edebilmektedir. Mağdurun bu talebi kabul etmemesi halinde fail, görüntüleri ifşa sitelerinde yayınlanacağı söyleyerek görüntü ifşa şantajı yapar. Hatat cinsel taciz şantajı gibi bazı şantaj türlerinde ise dolandırıcılık dahi söz konusu olabilmektedir.

İfşa Tehdidine Karşı Mağdur Ne Yapmalı?

Bu şekile ifşa şantajı mağdur olan kişinin ilk yapması gereken paniğe kapılmamak ve olabildiğince sakin kalmaktır. Hiç beklenmedik bir anda karşılaşılan yoğun baskı ve tehditlere rağmen paniğe kapılmamak gerekir. Şantaj suçlarının işlendiği zamanlar genelde akşam ve gece saatleridir ve mağdur bu saatte ne yapacağını bilemez hale düşebilir. Nitekim şantajcıların özellikle saatleri seçme nedeni, mağduru iyice köşeye sıkıştırmak ve çaresiz bırakmaktır. Bu durumda mağdurun yapacağı en mantıklı hareket şantajcıyı bir süre oyalamak ve en hızlı şekilde uzman bir avukat desteği almak olacaktır. Şantaja boyun eğmek mağduru yalnızca bir şantaj sarmalına iteceği için mağdurun yapacağı en büyük hata failin taleplerini yerine getirmek olacaktır.

Öte yandan şantajcının blöf yaptığının düşünülmesi de doğru değildir. Çünkü pek çok davada şantajcının amacına ulaşamadığı durumlarda, kullandığı şantaj malzemesini, tehdidi gerçekleştirdiği şekilde başka insanlarla paylaştığı ve mağduru zor durumda bırakmak için pek çok yola başvurduğu görülmüştür. Bu bakımdan şantajcının isteklerinin kabul edilmemesinin yanında, diğer bir dikkat edilmesi gereken konu da yapılan tehditleri ciddiye almaktadır. Çünkü ifşa şantajı suçlarında, failin elinde bulunan mevcut fotoğraf, video ve diğer pek çok verinin internet ortamında ya da mağdurun yakın çevresi ile paylaşılmasından önce hukuki yoldan müdahale gerçekleştirilmesi, sürecin daha hızlı ve en az sıkıntı ile atlatılmasını sağlamak açısından çok önemlidir.

Hukuki Destek

Mağdurun öncelikle şunu bilmesi gerekir: şantaj mağdurlarına tavsiyeler yazımızda da izah ettiğimiz üzere şantaja boyun eğerek ve şantajcının dediğini yaparak şantaj baskısından kurtulmak mümkün değildir. Şantajcı her seferinde benzer taleplerle mağduru yine baskı altına alacaktır. Dolayısıyla mağdur, talep ve istekleri kabul ettikçe bu isteklerin ardı arkası kesilmeyecektir. Bu bakımdan görüntü ifşa şantajı mağdurunun vakit kaybetmeden profesyonel bir hukuki destek alması gerekir. Türkiye’de en fazla şantaj dosyası takip etmiş ve yüzlerce şantaj mağduruna destek vermiş avukat ekibimiz bu konuda mağdurlara garantili destek sağlamaktadır. Eğer mağdurun görüntüleri yayınlanmışsa şantaj görüntülerini kaldırma ve ayrıca şantaj görüntülerine el koyma konusunda destek veriyoruz. Ayrıca ifşa sitelerine yönelik erişim engelleme kararları çalışmadığı için bu konuda uzman bilişim avukatı ekibimiz bu sitelere yönelik erişim engelleme dışında Amerikan hukukuna göre içerik çıkartma da yapabilmektedir.