+90-212-706-1010

Instagram Şantaj Suçu

Instagram şantaj suçu son yıllarda hızla artış gösteren bir fotoğraf ve video şantajı suçu tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Instagram şantajına maruz kalan mağdurların başında, online olarak arkadaşlık kuran ve karşı tarafa özel fotoğraflarını gönderen kişiler gelmektedir. Bunun dışında ayrıldığı partnerinin özel fotoğraf ve videolarını elinde bulunduran kişiler de çeşitli saiklerle Instagram üzerinden şantaj suçu işleyebilmektedir. Bu tür şantaj suçunun amacı bazen kişiyi ilişkiye zorlamak bazen ise maddi menfaat temin etmek olabilmektedir. Suçun işleniş şekli ise diğer sosyal medya şantajı türleri olan Skype şantaj suçu ile Messenger şantaj suçuna çok benzemektedir.

Suçun İşlenme Şekli

Bu tür şantaj suçlarında failler mağdura genelde sosyal medya üzerinden ulaşmaktadır. Bu suç genelde yurt dışından şantaj suçu şeklinde işlendiği için fail ya İngilizce kullanmaktadır ya da tercüme edilmiş metinlerle iletişim kurmaktadır. İlk temasın ardından şantajcı görüntülü konuşma talep ederek kamera açılmasını istemektedir. Mağdurdan kamerasını açarak konuşmasını istemesinin sebebi mağdurun görüntüsünü soyunan kadın tuzağı ile kaydetme niyetinden kaynaklanmaktadır. Görüntü kaydı yapmadan önce şantajcı, mağdurun İnstagram ve Facebook arkadaş listesini önceden kopyalamaktadır. Böylece kayıt yaptıktan sonra şantaja başlamak için elinde bir arkadaş listesi mevcut olacaktır. Mağdur izlediği soyunan kadın videosunu gerçek sanıp çıplak görüntü verdiği anda karşı taraf kayıt yapıp hemen ardından şantaja başlamaktadır. Suç işlenirken kullanılan hileli ve tuzaklı yöntemler nedeniyle bu suça şantaj tuzağıyla dolandırıcılık da denilmektedir.

Instagram Üzerinden Şantaj

İnternet ve mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile birlikte artık insanların bir kısmı online olarak sosyalleşmekte ve internet üzerinden partner bulma yoluna gidebilmektedir. İşte bu noktada, bazı kullanıcılar gerçek hayatta hiç karşılaşmadığı ve iyi tanımadığı kişilere birtakım özel fotoğraf veya görüntülerini gönderme hatasına düşmekte ve özel fotoğrafları elde eden kötü niyetli kişiler de bu görüntüleri şantaj amaçlı kullanabilmektedir. İnternet şantaj suçu türlerinin başında gelen Instagram şantaj suçunda özellikle hekimler, pilotlar ve iş adamları ya da üst düzey yöneticiler hedef alınmaktadır. Eğer mağdur telefon numarasını paylaşmışsa bu suçlar bazen Whatsapp şantaj suçu olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Eski Partnerin Instagram Üzerinden Şantaj Suçu İşlemesi

Instagram şantajına suçuna maruz kalan bir diğer grup ise ilişkisini bitiren kişilerin, ayrıldıkları partnerlerinin şantajına maruz kalmasıdır. Bu şekilde bir süre ilişki yaşayıp ayrılan kişiler, ayrıldıkları eski sevgililerinin veya eşlerinin Instagram üzerinden görüntülü sohbet şantajına maruz kalabilmektedir. Bu tür eski partner şantajlarında da maddi menfaat temini amacı olsa da çoğunlukla ilişkiye devam etmeye zorlama amacı daha sık görülmektedir. Bunun dışında ayrılan partnerin başka bir partnerle ilişkiye başlamasının yarattığı kıskançlık krizi de sırf intikam amaçlı Instagram şantajını gündeme getirmektedir.

Instagram Şantajında Hukuki Destek

Instagram’da şantaja uğrayanlar şantaja karşı boyun eğme yoluna gitmemelidir. Şantaja boyun eğmek, şantaj failini daha fazla şantaj yapması için motive edecektir. Yaptığı şantajın işe yaradığını anlayan fail, mağdurun daha fazla üzerine gidecektir. Nitekim, yıllardır video şantaj suçları mağdurlarına destek veren hukukçular olarak şantajcının isteklerini yerini getirdiği için şantajdan kurtulan tek bir kişiye bile rastlamadık. Instagram şantaj suçuna maruz kalanlar hiç vakit kaybetmeden hukuki destek için bizimle iletişime geçebilirler. Bu sayede görüntülerin hiç yayınlanmadan failin hızlı şekilde durdurulması konusunda bizden profesyonel destek alabilirler.