+90-212-706-1010

cinsel taciz şantajı

Cinsel Taciz Şantajı

Cinsel taciz şantajı cinsel taciz suçlamasının ardından sahte adli belgelerle ve uzlaşma vaadiyle işlenen şantaj ve dolandırıcılık karışımı Türkiye’ye özgür bir internet şantaj suçu türüdür. Bu suç türünde hedef alınan kurbanlar yalnızca erkeklerdir.  Aynen sosyal medya şantajı suçlarında olduğu gibi failler öncelikle Facebook veya Instagram üzerinden sahte bir genç kız veya eşcinsel bir erkek profili oluştururlar ve sahte fotoğraflarla bu profili inandırıcı hale getirirler. Daha sonra gözlerine kestirdikleri ve para alabileceklerini düşündükleri bir kişiyi kurban olarak seçip mesaj atarak iletişime geçerler. Ardından tuzağa düşürmeye elverişli gördükleri kişilere mesajı atıp tanışlar.

Bu şekilde ilk temasın ardından inandırıcı konuşmalarla kurbanın güveni kazanılır. Bu şekilde devam eden iletişimin ardından kurban sanal bir ilişkiye başladığını düşünür. Kurbanın güvenini kazanan şantajcılar cinsel içerikli sohbete başlarlar ve kurbanın cinsel yönelilimine göre erkek veya kadın fotoğrafı gönderirler. Aynen soyunan kadın tuzağında olduğu gibi Karşı taraftan gelen fotoğrafların gerçek olduğunu sanan kurban kendi çıplak fotoğraflarını veya videolarını paylaşır. Hem profilin hem kendisine gönderilen fotoğrafların gerçekliğine inanıp tuzağa düşen kurban bu şekilde kendi müstehcen fotoğraflarını kendi elleriyle karşı tarafa göndermiş olur. Bu arada şantajcılar bir yandan kurbanın adını soyadını internetten araştırıp mümkün olduğu kadar bilgi toplar. Kişinin kim olduğu, nerede yaşadığı, ne iş yaptığı gibi bilgilerin yanında sosyal medya hesaplarını bulup arkadaş listesindeki kişileri de kopyalarlar.

Dolandırıcılık Girişimi

Kurban görüntü paylaşımı yaptıktan sonra şantajcılar kurbanın görüştüğü kişinin yakını olan bir kişiymiş gibi kurbanı telefonla ararlar. Kurbana görüştüğü kişinin aslında 18 yaşından küçük olduğunu ve bu nedenle cinsel yazışmalar yaparak ve çıplak görüntüler göndererek taciz suçu işlediğini söyleyerek suçlamada bulunurlar. Bu şekilde kurbanla iletişime geçip çocuğa karşı cinsel taciz suçu işlendiği suçlamasında bulunan şantajcılar kurbanı yoğun bir psikolojik baskı altına alırlar. Bazen şantajcılar kurbanı avukat veya polis gibi arayarak kurban üzerindeki baskıyı daha da artırabilmektedir. Çocuğa karşı cinsel taciz veya cinsel istismar suçlamasıyla karşılaşan kurban ise suçluluk psikolojisi altında paniğe kapılır. Hakkında çocuğa karşı suç soruşturması başladığına inanan mağdur panik altında söylenen her şeyi kabul edecek hale gelmektedir. Kurbanın bu zayıf anında şantajcılar önce dolandırıcılık yoluyla ve sözde uzlaşma belgeleriyle kandırıp kurbanın parasını almaya çalışır. Bu bakımdan bu suç tipi şantaj tuzağıyla dolandırıcılık suçuna oldukça benzemektedir.

Sahte Savcılık Uzlaşma Evrakları

Suçun dolandırıcılık aşamasında şantajcılar henüz şantaja başlamadan önce kurbana yüksek bedelli sözde uzlaşma teklif ederler. Yaptıkları sahte uzlaşma teklifini inandırıcı hale getirmek için de düzmece bir savcılık evrakı ile yine sahte bir uzlaştırma belgesini kurbana gönderirler. Kurban kendi adının yazdığı bu sahte adli evrakların gerçek olduğunu sanıp uzlaşmayı kabul eder ve belgede yazan sözde uzlaşma bedelini öder. Bu uzlaşma bedelleri de suçtan suça değişmekle beraber en az 50-100 bin TL arasından değişebilmektedir. Bu şekilde kurbanı dolandıran şantajcılar para cezası adı altında kurbandan tekrar para istemeye başlarlar. Eğer kurban sonradan istenen bu sözde para cezalarını öderse, şantajcılar bununla da yetinmez ve yargılama gideri, avukat ücreti ve tazminat gibi çeşitli adlar altında kurbandan sürekli para istemeye devam ederler. Kurban para ödemeyi kesene dek dolandırıcılık eylemleri ve para talepleri son bulmaz. Eğer kurban bir süre sonra para ödemeyi keserse ikinci aşama olan cinsel taciz şantajı aşaması başlar.

Cinsel Taciz Şantajı

Dolandırıcılık kurbanın parasını alan şantajcılar para ödemeyi kesen kurbanı para ödemeye zorlamak için bu sefer görüntü ifşa şantajına başlarlar. Eğer mağdur kendisini utandıracak yazışmalar yapmışsa cinsel yazışma şantajı da gündeme gelebilecektir. Daha önce kurbanın sosyal medya arkadaş listesindeki kişileri kopyalayan şantajcılar kurbanın yaptığı yazışmaları ve gönderdiği fotoğrafları bu kişilere göndermekle tehdit eder. Eğer bundan netice alamazlarsa gerçekten görüntü paylaşımı yaparlar. Eğer kurban iletişime keser ve para göndermezse bu sefer çocuk tacizi iddiasını internette ve sosyal medya sitelerinde yayınlamaya başlarlar. Kurban tekrar para ödeyene kadar bu cinsel taciz şantajı devam eder.

Mağdurlar İçin Destek

Kurbanın para göndermesi şantajcıları durmayacağı gibi para gönderilmemesi halinde ise görüntü yayını yapılacaktır. Dolayısıyla bu suçun kurbanı olan kişilerin şantajcılara para göndermeden ve vakit kaybetmeden profesyonel destek almak üzere bize başvurmalarını tavsiye ederiz. Uzman bilişim avukatı ekibimiz hem şantajcıların yakalanması ve şantaj materyallerine el konulması için işlem yapacak hem de şantaj görüntülerinin kaldırma ve engelleme konularında gerekli internet hukuku tedbirlerini alacaklardır.

1 Response