+90-212-706-1010

cinsel yazışma şantajı

Cinsel Yazışma Şantajı

Cinsel fantezilere ilişkin yazışmaların ifşasına yönelik şantaj suçları özellikle Türkiye’den işlenen bir suç tipidir. Bu suç tipi, video şantaj suçları veya fotoğraf şantaj suçu gibi görüntülerin kullanıldığı bir suç değildir. Bunun yerine şantajcı, bazı cinsel ve mahrem yazışmaları paylaşma tehdidi ile mağdurdan para istemektedir. Diğer internet şantaj suçu türleri gibi bu suç türünde de failler arkadaşlık siteleri veya sosyal medya üzerinden mağdurlara ulaşmaktadır. Şantajcılar, mağdurları genelde Twitter, Instagram, Facebook gibi platformlar veya arkadaşlık siteleri üzerinden bulmaktadır. Önce güven kazanmak için yapılan normal yazışmaların ardından cinsel içerikleri konulara gelinmekte ve mağdurun sıradışı fantezilerinden bahsetmesi beklenmektedir. Mağdur, başkalarının duymasını istemeyeceği bazı özel veya “anormal” cinsel yazışmalar yaptığında bunların ekran görüntüsü alınmakta ve şantaj başlamaktadır. Hatta kimi zaman şantajcının şantaj amaçlı olarak ses kaydı yaptığı da görülmektedir.

Bazı durumlarda ise mağdurun sıradışı veya anormal bir fantezisi olmadığı halde şantajının talebi üzerine, mağdur sanki bu tür fantezileri varmış mesajlar yazıp tuzağa düşmektedir. Dayanağı olmayan bir takım olağan dışı cinsel yazışmalar sanki mağdurun zihninden geçen niyetlermiş gibi şantajcı tarafından kötüye kullanılmaktadır. Bu şekilde sırf “chat” amaçlı olarak yazılan bazı mesajlar veya e-mailler sonradan mağdurdan tehdit yoluyla para almak için kullanılabilmektedir. Şantaj faili bu şekilde koz olarak kullanabileceği mağdura ait yazışmaları kaydettikten sonra şantaj eylemlerine başlamaktadır. Bu anlamda mağdura hızlı ve yoğun bir baskı uygulanmakta ve derhal para göndermesi istenmektedir.

Bu tür şantaj suçları daha çok evlilik sitesi şantajı türünde ve görüntülü sohbet şantajı tipinde görülmektedir. Mağdurla internette tanışan şantajcı anlık mesajlaşma ve chat uygulamalarında cinsel yazışmalar yapmakta ve mağdurun eşine bunları göndermekle tehdit etmektedir. Bu anlamda Snapchat üzerinden şantaj ve buna benzeyen Tinder şantaj suçu cinsel yazışmaların şantaj malzemeesi olarak kullanıldığı suçlardır. Bunların yanında Whatsapp şantaj suçu ve Messenger şantaj suçu da aynı şekilde yazılşmaların kullanıldığı şantaj türleri arasındadır.

Mağdurun gerçek olsun ya da olmasın yaptığı bu tür cinsel içerikli yazışmalar şantaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Şantajcı bu yazışmaları mağdurun eşine ve/veya akrabalarına göndermekle veya bunları internet ortamında paylaşmakla tehdit etmekte ve mağdurdan para istemektedir. Diğer tüm şantaj suçlarında olduğu gibi bu çeşit şantaj suçlarında da mağdur para ödese bile şantajdan kurtulamamaktadır. Şantaj faili, mağdur istediği parayı ödese dahi tekrar ve tekrar para istemeye devam etmektedir. Dolayısıyla mağdur kaç defa para yatırırsa yatırsın asla şantaj sona ermemektedir. Bu bakımdan şantaj mağduru ne yapmalı yazımızda da açıkladığımız üzere şantaj çıkmazından kurtulmanın tek yolu bu konuda profesyonel destek almaktır.

Cinsel Fantezi İfşası ile Tehdit

Mağdurdan para talep eden şantajcı kendisine veya başkasına ait bir banka hesap numarası paylaşmaktadır. Nitekim yurt dışından şantaj suçu türlerinde gördüğümüz Western Union gibi alternatif ödeme araçlarına bu suç tipinde pek fazla rastlanmamaktadır. Mağdur para yatırdığında ise ya aynı gün ya da birkaç gün sonra mağdurdan tekrar para istenmektedir. Mağdur ikinci defa para yatırdığında ise üçüncü kez para talebi gelmektedir. Bu şekilde 7-8 defa para yatırıp sonunda pes ettikten sonra bize başvuran çok sayıda mağdur bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise şantajcı sanki başka biriymiş gibi başka isimle mağdurla iletişime geçip para isteyebilmektedir. Dolayısıyla para ödemek şantajdan cinsel yazışma şantajından kurtulmak için çözüm olmadığı gibi tam aksine durumu daha da zorlaştıran hatalı bir harekettir.

Büromuz bünyesindeki bilişim avukatı ekibimiz 20 yıllık tecrübesi ile her tür şantaj suçu türünde mağdurlara hukuki ve teknik destek sunmaktadır. Bu şekilde cinsel yazışma veya konuşma şantajı mağduru olan kişilerin şantaj para göndermeden ve vakit kaybetmeden uzman desteği almalarını tavsiye ediyoruz. Nitekim, şantajcıya ödenen para sadece maddi kayıp anlamına gelmemekte ve ayrıca yatırılan her para, şantaj sarmalını daha zorlu hale getirmektedir. Nitekim, tecrübeyle sabittir ki şantajcılar en çok baskıyı en fazla para aldıkları kişilere yapmaktadır.