+90-212-706-1010

connected2me şantaj

Connected2me Şantajı

Connected2me şantajı bu ismi taşıyan mobil aplikasyon üzerinden işlenen ve çıplak görüntü ele geçirilmesine dayalı bir internet şantaj suçu türüdür. Bu suçu işleyen şantaj failleri kurbanları bulmak ve onlarla tanışmak için Connected2me uygulamasını kullanmaktadır. Sahte profil hesabı açan şantajcılar bu şekilde kurban olarak gözlerine kestirdikleri kişilerle tanışmak ve kısa bir sohbetin ardından görüntülü konuşma için genelde Whatsapp uygulamasına davet etmektedirler. Şantajcılar bu sayede mağdurun telefon numarasını ve ismini öğrenip ardından kurbanın önce kimlik numarasına ardından da nüfus kayıtları üzerinden kurbanın aile ve akraba bilgilerine ulaşmaktadır. Suçun bir sonraki aşamasında ise kurbanla cinsel içerikli yazışmalar yapılmakta ve kurbanın müstehcen görüntüleri elde edilmektedir. Son aşamada ise bu elde edilen görüntülerin kurbanın akrabalarına gönderileceği söylenerek görüntü ifşa şantajı yapılmakta ve para istenmektedir. Connected2me şantajının işlenme aşamalarını yazımızın devamında daha detaylı irdeleyeceğiz.

Connected2me Üzerinden Şantaj

Bu şantaj suçunu işleyenlerin neredeyse tamamı erkek olduğu halde kurbanları tuzağa düşürmek için özellikle sahte kadın profilleri oluşturmaktadırlar. Ardından aynı IMO şantaj suçu ve Azar üzerinden şantaj suçunda olduğu gibi kurbanla sohbet ederek güven kazanma aşamaları başlamaktadır. Mağdurun güvenini kazanan failler kurbanın özel görüntülerini iki şekilde elde etmektedir. Birincisi kurbanı kendi çıplak görüntüsünü göndermeye ikna ederek, ikincisi ise soyunan kadın tuzağı yöntemiyle kurbanın canlı görüşme sırasındaki görüntüsünü kaydederek görüntüler elde etmektedir. Her ne kadar şantajcılar ilk teması ve tanışmayı Connected2me üzerinden gerçekleştirse de şantaj suçunun asıl işlendiği platform genelde Whatsapp olmaktadır. Dolayısıyla Connected2me şantajı suçu bir nevi Whatsapp şantaj suçuna evrilmektedir.

Eğer mağdurun video görüşmesi sırasında görüntüsü habersiz kaydedilirse bu suç tipi genelde görüntülü sohbet şantajı veya görüntülü konuşma dolandırıcılığı olarak adlandırılmaktadır. Mağdurun müstehcen fotoğraf veya videosunu bu şekilde elde eden şantajcılar kurbandan para istemeye başlar. Eğer kurban para göndermezse failler görüntü paylaşımı yapıp kurbanı para göndermeye zorlamaktadırlar. Ancak mağdurun para göndermesi asla çözüm olmamaktadır zira mağdur para gönderirse sonu bitmek bilmeyen para talepleriyle yüz yüze gelmektedir. Mağdur bir defa para gönderirse para talepleri artarak devam etmektedir. Dolayısıyla para gönderimi Connected2me şantajını hiçbir şekilde durdurmamaktadır.

Mağdurlara Yönelik Destek Hizmetleri

Son yıllarda video şantaj suçları arasında hızla yayınlan bu suç tipinin mağduru olan kişiler 20 yıldan fazla düredir şantaj mağdurlarına destek veren bilişim avukatı ekibimizden garantili destek alabilirler. Suçun yurt içinden mi yoksa yurt dışından şantaj suçu şeklinde mi işlendiğine göre yapılacak hukuki işlemler değişkenlik göstermektedir. Bu tür şantaj suçlarında mağdurun görüntüsünü yayınlanmışsa şantaj görüntülerini kaldırma desteği, eğer görüntü yayınlanmamışsa içerik takibi ve engelleme desteği verilmektedir. Ayrıca anlık mesajlaşma uygulamaları (Whatsapp, Telegram vb) üzerinden görüntü paylaşılmasının engellenmesine yönelik de internet hukuku tedbirleri de alınmaktadır.