+90-212-706-1010

Şantaja Uğrayan Ne Yapmalı

Şantaja karşı mağdurların aklına ilk gereken soru şantaja uğrayan ne yapmalı” sorusudur.  Tahmin edileceği üzere internet şantaj suçu işleyen kişiler genelde şantaj kurbanlarına düşünme fırsatı bile vermemektedir. Yoğun bir psikolojik baskı ile mağdura yüklenen şantajcılar hızlı bir şekilde mağdurdan istediklerini almaya çalışırlar. Şantaj suçu nedeniyle mağduriyet yaşayan kişiler bu şekilde yoğun bir psikolojik baskı yaşadıkları ve tedirginlik psikolojisi içinde hareket ettikleri için çoğu zaman ne yapacaklarını bilemezler ve çoğu zaman şantaja boyun eğmek zorunda hissederler. Mağdurların panik halini suistimal etmek isteyen failler, şantaja karşı ne yapılır sorusuna cevap bulamadan mağdurdan para almaya çalışırlar. Burada önemli olan mağdurun panik yapmadan hukuki destek almasıdır. Eğer mesai saatleri dışında video şantaj suçu tuzağına düşülmüşse şantajcıya asla para gönderilmemeli ve hukuki destek için zaman kazanılmalıdır. Benzer şekilde fotoğraf şantaj suçu dahil tüm şantaj suçlarında şantaj mağdurlarına tavsiyelerimiz şantajcının isteklerine boyun eğilmemesidir.

Şantaj Mağduru Ne Yapmalı

Şantaj yapılıyor ne yapmalıyım sorusu tüm şantaj mağdurlarının aklına gelen sorudur. Mağdurun yapması gereken, şantajcıya hiç para göndermeden derhal profesyonel destek almaktır. Zira şantaja boyun eğmek şantaj sarmalına girmek ve tekrar eden şantaj eylemlerinin mağduru olmak demektir. Şantajcının isteğini kabul edince konunun kapanacağını düşünmek çok büyük bir hatadır. Şantajcı, mağdura ait önemli bir kozu elinde tuttuğunu düşündüğü için aynı kozu tekrar kullanmak isteyecektir. Bu nedenle “şantaja uğradım” veya “şantaja uğruyorum” diyenlerin yapması gereken uzman bir avukattan destek almaktır. Nitekim görüntülü sohbet şantajı mağdurunun şantaja boyun eğmesi ve para ödenmesi büyük bir hata olacaktır. Zira bu durumda hem gönderilen para sokağa atılmış olacak hem de şantaj durumu sarmala dönüşecektir. Eğer mağdur yoğun baskı ve tehdit altındaysa en azından bu konuda uzman olarak bize başvurana kadar şantajcıyı para göndermeden oyalamaya çalışabilir.

Şantaja Karşı Hukuki İşlem Tek Çözümdür

Şantaj mağdurlarına ilk tavsiyemiz şudur: şantajcının dediklerini yaparak asla şantaj sarmalından çıkamazsınız. Şantajcı tekrar para istemeyeceğini söylese de, söz verse de asla inanmayın. Şantajcı sizden para aldıktan sonra aynı gün veya birkaç gün sonra sizden tekrar para isteyecektir. Yüzlerce şantaj mağduruna destek vermiş bir platform tek sefer para isteyen bir şantajcı dosyasıyla karşılaşmadık. Şantaj mağdurları yaşadıkları yoğun stres  nedeniyle durumu yakınlarına anlatma ve rahatlama ihtiyacı hissedebilir. Ancak itibarınızı zedeleyecek veya sizi utandıracak bir görüntüyü hukuki destek alacağınız kişiler dışında kimseyle paylaşmanızı tavsiye etmiyoruz. Şantaj mağduru bireyler bizimle iletişime geçerek bizden bu konuda kapsamlı ve garantili bir teknik & hukuki destek alarak şantaj uzağından kurtulabilirler. Ayrıca şantaj mağduru ne yapmalı başlıklı yazımızın da okunmasını tavsiye ederiz.

Eğer Bulgaristan şantaj veya Fas üzerinden şantaj gibi yurt dışından şantaj suçu söz konusu ise uluslararası hukuk işlemler ve olası görüntü paylaşıma karşı içerik çıkartma/engelleme yapmak gerekir. Şantajcının yurt için olması durumunda şantaj görüntülerine el koyma işlemi için de yine yetkili avukat desteği gerecektir. Sık karşılaştığımız Facebook şantaj ve Instagram şantaj gibi sosyal medya üzerinden işlenen şantaj suçlarında ayrıca görüntü paylaşımı yapan hesaplara karşı tarafımızca hesap kapatma işlemi de yapılmaktadır.

Görüntü Çıkartma/Engelleme İşlemleri

Gerek hukuki işlem gerekse olası görüntü paylaşımına karşı internetten içerik çıkartma işlemleri yalnızca avukatlar tarafından yapılabilmektedir. Dolayısıyla bu tür hukuki işlem vaatlerinde bulunan ama avukat olmayan “ajans” vs adı altında suistimalde bulunan kişilere karşı dikkatli olmak gerekir. Şantaj destek, bu alanda Türkiye’de en yetkin bilişim avukatı kadrosuna sahip olan Atamer Avukatlık Bürosu ile çalışmakta olup görüntü çıkartma/erişim engelleme konusunda görüntülü sohbet şantajı mağdurları bizden uzman desteği alabilirler.