+90-212-706-1010

hangouts şantaj

Hangouts Şantaj

Hangouts şantaj suçu, internet üzerinden işlenen fotoğraf ve video şantaj suçu türleri arasında yer alan bir tür görüntülü sohbet şantajıdır. Bu suçun işlenme şeklinde aynen Skype şantaj suçu ve Whatsapp şantaj suçu türlerinde olduğu gibi ilerlemektedir. Chat siteleri veya arkadaşlık siteleri ya da sosyal medya üzerinden tanıştığı kişiyi Hangouts üzerinden görüntülü konuşmaya davet eden şantaj faili, mağduru kandırdıktan sonra cinsel sohbet yapmaktadır. Ardından mağdura önceden çekilmiş bir soyunan kadın videosunu canlı bir görüntü gibi gösteren şantajcı, mağduru inandırmakta ve onun da aynı şekilde soyunmasını sağlamaktadır. Mağdur, cinsel bölgelerini Hangouts görüşmesinde gösterdiği anda şantajcı kayıt yapıp mağdurun görüntüsünü video ile kaydetmektedir. Video kaydı sonrasında diğer video şantaj suçlarında olduğu gibi para isteme aşaması başlamaktadır. Görüntüsü kaydedilen mağdur henüz panik ve şokun etkisinden kurtulamadan şantajcı yüklü miktarda para talep etmektedir. Eğer iletişim Whatsapp üzerinden kurulursa Whatsapp şantaj suçu da oluşabilmektedir. Bu suç aynı Snapchat üzerinden şantaj suçu ve Tinder üzerinden şantaj suçunda olduğu gibi genelde Fas, Bulgaristan ve Filipinler gibi yurtdışından işlenmektedir.

Hangouts Üzerinden Video Şantaj

Görüntüyü yayınlamama veya mağdurun arkadaş listesine ya da iş yerine göndermemek için 1.000 – 5.000 Euro arasında para isteyen fail, mağduru para ödemeye zorlamak için gerçekten görüntüyü birkaç kişiyle paylaşmaktadır. Mağdur para ödeme ikna olup Western Union, RIA veya UPT ile para gönderdiğinde şantajcı ya aynı gün ya da birkaç gün sonra yeniden ve tekrar para istemektedir. Bu itibarla Twitter şantaj suçunun bin benzeri olan Hangouts şantaj suçu mağdurlarının hiçbir şekilde şantajcıya para göndermemesini tavsiye ediyoruz. Şantaj parası göndermek, mağduru şantaj sarmalından çıkartmayacağı gibi bilakis mağduru daha fazla hedef haline getirecektir. Şantaj altında paniğe kapılan mağdur ne yapacağını bilememekte ve çoğu zaman şantaja boyun eğmektedir. Ancak bir şantaj mağdurunun yapacağı en büyük hata şantajcıya para göndermektir. Şantaj yapılıyor ne yapmalıyım sorularıyla panik yaşayan mağdurların avukat desteğinde ilerlemesi uygun olur. Bu anlamda  şantaj mağduru ne yapmalı ve şantaja karşı ne yapmalı başlıklı yazılarımız ayrıca mağdurlar için yol gösterici olacaktır.

Şantaj Sarmalından Çıkış

Hangouts video şantaj mağdurları için şantaj sarmalından çıkmanın yegane yolu hukuki süreç başlatmak ve hukuki süreci teknik yardımla desteklemektir. Hem şantajcıya karşı hukuki işlem yapmak hem de hukuki işlem devam ederken olası görüntü paylaşımlarına karşı erişim engelleme ve içerik çıkartma hizmeti almak en iyi çözümdür. Suçun yurt dışından şantaj suçu şeklinde gerçekleşmesi durumunda bazu milletlerarası hukuki işlemler yapılabilmektedir. Bunun dışında ajans, hacker veya siber güvenlik uzmanı gibi yerlerin hukuken yapacağı hiçbir işlem olmadığından uzak durulması gerekir. Zira şantaj suçlarında vekaleten yasal işlemleri sadece avukatlar yapabilmektedir. Dolayısıyla şantaj mağdurunun tekrar mağdur olmamak için destek alacağı yeri dikkatli seçmesi yerinde olacaktır. Bu alanda 10 yıldır video şantaj mağdurlarına destek veren bilişim avukatı ekibimizden destek almak için iletişim sayfamızdaki telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

1 Response

  1. Birol Yigit

    demellos976 hesapli şahıs tarafından cinsel içerikli video şantajı almaktayım.