+90-212-706-1010

tinder şantaj

Tinder Şantaj

Tinder şantaj suçu, Tinder isimli uygulama üzerinden gerçekleşen bir internet şantaj suçu türüdür. Bu suçun detayına girmeden önce suçta araç olarak kullanulan bu uygulama hakkında bilgi verilmesi yerinde olacaktır. Tinder, mobil cihazlarda kullanılabilen bir arkadaşlık uygulamasıdır. Uygulamanın işleyişi kadınlar ile erkeklerin tanışıp online sohbet etmesi özelliğine dayalıdır. Ayrıca bu uygulamada kullancıların GPS verileri ile kullanıcıların birbirine yönelik beğenileri kişileri eşleştirmede kullanılır. Eğer, iki taraf da birbirini beğenirse eşleşme sağlanır. Eşleşme sağlandığı takdirde taraflar sohbet etme imkanı bulur.

Bu uygulama vasıtasıyla şantaj suçu failleri sahte profillerle tuzağa düşürdükleri kişilere görüntülü sohbet şantajı yapmaktadır. Şantaj sürecinin adımları özetle şu şekilde ilerlemektedir: Öncelikle erkek şantajcı, sahte kadın fotoğrafları kullanarak sahte bir kadın profili açmaktadır. Daha sonra fail, kendince şantaj yoluyla para alabileceğini düşündüğü kişileri uygulama üzerinden seçmekte ve tanışmaktadır. Ardından Tinder üzerinde başlatılan iletişim belirli bir aşamaya geldikten sonra kurbanın telefon numarasını alan şantajcılar Whatsapp üzerinden görüntülü konuşmaya davet etmektedir.

Görüntülü konuşma, şantaj sürecinin ikincisi aşaması olarak gündeme gelmektedir. Mağdurun güvenini kazanan şantajcı, özel bir yazılım sayesinde önceden kaydedilmiş bir soyunan kadın videosunu mağdura canlı görüntü gibi gösterip tuzağa düşürmektedir. Ekranda gördüğü görüntünün canlı olduğunu düşünen kurban, failin yönlendirmesi ile benzer müstehcen görüntüler vermekte ve ardından bunlar ekran kaydı yoluyla fail tarafından kayda alınmaktadır. Bu bakımdan mağdurun tuzağa düşürülme süreci bir başka sosyal medya şantajı türü olan Messenger şantaj suçu ile hemen hemen aynı niteliktedir.

Tinder Üzerinden Şantaj

Tinder programını kullanıcıların birçoğu arkadaşlık kurmak için kullanmaktaysa da bazı kötü niyetli kişiler bu uygulama üzerinden video şantaj suçları işleyebilmektedir. Çoğu zaman şantaj failleri video ve fotoğraf şantaj suçu işlerken başkalarının fotoğraflarını kullanarak açtıkları sahte profilleri kullanmaktadırlar. Tinder üzerinden yapılan yazışmalar sonucu, kişiler birbirine telefon numaralarını vererek Whatsapp üzerinden konuşmaya devam ederler. İletişim ve sohbet samimileşince müstehcen içerikli konuşmalar başlar ve ardından Bu sohbetler, özellikle kişileri tahrik etmek maksadıyla cinsel içerikli olarak da yapılabilmektedir. Mağdur, karşısındakini kimsenin samimiyetine güvenerek, duygusal ortamın yarattığı etkiyle anlık boşluğa kapılarak çıplak fotoğrafları gönderir. Bunun üzerine mağdurun göndermiş olduğu fotoğraflar ile tehdit ve şantaj başlar. Öncelikle, tehdit yöneltilir karşı taraf direnince de mağdurun daha ağır bir şekilde huzursuz edilmesi suretiyle şantaja başlanır. Bu şekilde işlenmesi halinde suçun görünümü Whatsapp şantaj suçu olarak gündeme gelmektedir.

Fail tarafından mağdurdan para almak için sıklıkla yöneltilen tehditler aşağıdaki gibidir;

  • Görüntüleri aileye veya eşe göndermekle tehdit,
  • Görüntülerin mağdurun işyerine gönderileceği yönünde tehdit,
  • Mağdurun Instagram ve Facebook’taki arkadaşlarına görüntülerin iletileceği yönünde tehdit.

Şantaj Mağdurları İçin Hukuki Destek

Tinder üzerinden şantaj suçları kimi zaman yurt dışından işlenmekte ve yurt dışından şantaj suçu olarak karşımıza çıkmaktadır.  Kimi zaman ise Türkiye’deki bazı faillerin yabancı profil kullanarak ve yabancı dilde yazışarak sanki yurt dışındaymış gibi izlenim verdiği bilinmektedir. tanışan kişilerin, sohbetin samimileşmesiyle beraber birbirlerine yolladıkları müstehcen içerikli fotoğrafların salt tehditle kalmayıp diğer tarafın rızası olmadan geçen ifşa sitelerinde yayımladıkları görülmektedir.

Tinder Mağdurları Ne Yapmalı

Aynı Twitter şantaj suçundan olduğu gibi bu suç tipinde de  şantaj failleri mağdurun zayıflık durumundan faydalanarak sürekli para istemektedir. Bu bakımından şantajcıya sürekli para gönderilerek bu sarmaldan kurtulmak mümkün değildir. Bu noktada, Tinder mağdurları için en büyük kalkan hukuki ve teknik destek almak olacaktır. Yasal sürecin başlatılması ile beraber eğer yayınlanmış bir görüntü varsa bunların hızlıca silinmesi mümkündür. Şantaj Destek bünyesindeki, bilişim hukukunda uzmanlaşmış ve sosyal medya üzerinden işlenen suçlara hakim bilişim avukatı kadromuz Tinder şantaj mağdurlarına destek olmaktadır.