+90-212-706-1010

imo üzerinden şantaj

IMO Şantaj Suçu

IMO şantaj suçu, IMO isimli görüntülü konuşma uygulaması üzerinden video kaydı yapılarak işlenen internet şantaj suçu için kullanılan bir terimdir. Bu suçu işleyen kişiler İnternette ve sosyal medya siteleri üzerinden tanıştığı kişileri hedef almaktadır. İnternette tanışıp IMO üzerinden görüşmeye davet ettikleri mağdurları hileli yöntemlerle kandıran şantaj failleri, mağdurun müstehcen görüntü vermesini sağlamaktadır. Daha sonra ise mağdurun çıplak görüntüsünü kaydederek video şantaj yapmaktadır. Şantajcılar, mağdurdan ödemeleri Western Union veya banka hesabına transfer yoluyla talep etmektedir ve bu konuda mağdur üzerinde hızlı ve aşırı bir psikolojik baskı uygulamaktadırlar.

Eğer mağdur para göndermezse Youtube ve Twitter gibi sosyal medya üzerinden görüntüleri yayınlamaktadırlar. Görüntü yayınlamada farklı yöntemler söz konusu olabilmektedir. Kimisi mağdurun yakınlarına tek tek gönderim yaparken kimileri ise çok sayıda kişiye gönderim yapmakta ya da direkt Youtube’da kamuya açık şekilde mağdurun adı ve soyadıyla birlikte yayınlamaktadır. Bu suç genelde Fas, Bulgaristan veya Filipinler üzerinden yurt dışından şantaj suçu olarak bazen Snapchat üzerinden şantaj suçu ve bazen de Whatsapp şantaj suçu görünümünde işlenmektedir. Ancak görüntülü sohbet şantajı olarak adlandırılan bu suçların tümü hemen hemen aynı özelliklere sahiptir.

IMO Üzerinden Şantaj

IMO şantajı suçlarında failler genelde video şantaj suçları işlemeye başlamadan önce mağdurun sosyal medyadaki arkadaş listesini önceden kopyalamaktadır. Mağdurun özel görüntülerini kaydettikten sonra şantaja başlayan fail, görüntüleri mağdurun arkadaş listesindeki kişilere göndermekle tehdit etmektedir. IMO üzerinden şantaj suç tipinde mağdurdan önce düşük meblağla istenmekte, mağdur para yatırdıkça tekrar ve tekrar para istenmeye devam edilmektedir. Mağdura her seferinde “bu son” denmekte ve mağdur para yatırdıktan sonra yine para istenmektedir. Dolayısıyla, bu tuzağa düşen mağdurların şantajcıya para ödeyerek kurtulması hiçbir şekilde mümkün değildir. Şantaj avukatı olarak bize başvuran bazı kişiler şantajcıya birkaç defa para gönderip sonuncusunda göndermediğinde dahi bazı kişilere görüntülerinin gönderildiğini beyan etmiştir. Dolayısıyla bu tür şantaj suçu tuzağına düşen kişilerin şantajı ve tehdidi ciddiye alarak hareket etmesi önemlidir. Zira görüntüler hiç yayınlanmadan mağdurun şantaj sarmalından çıkartılması son derece önemlidir.

IMO Şantaj Mağdurları

Şantaj mağduru olan kişiler şantajcıya para göndermek yerine bu konuda kesinlikle hukuki ve teknik destek almalıdır. Aynen Facebook şantaj suçu ve Messenger şantaj suçu türlerinde olduğu gibi bu su tipinde de şantajcıya para göndererek mağdurun şantaj sarmalından çıkması mümkün değildir. Şantaj suçu işleyenler görüntüyü silme sözü verebilir, yemin edebilir ancak bu sözlere kesinlikle itibar edilmemelidir. Bazı şantajcılar, para aldıktan sonra aynı gün hemen bazıları ise bir veya birkaç gün sonra tekrar para istemektedir. Binlerce Euro ödediği halde şantaj sarmalından çıkamayıp bize başvuran kişilerin anlatımları zaten bunu teyit etmektedir. Görüntülü konuşma sırasında müstehcen video kaydı ile işlenen şantaj suçlarında 20 yıldır hukuki destek veren ve bu alanda tek uzman bilişim avukatı olarak IMO şantaj suçu mağdurları bizden destek alabilir. Şantaj destek olarak sosyal medya şantajı mağdurlarına hukuki işlem dışında ayrıca mağdurların görüntüsünün internet ortamında yayınlanmasının önüne geçilmesi konusunda garantili teknik destek veriyoruz.